Bogusław Nowicki: życie to jest podróż

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:01
- Kiedyś, kiedy wymyśliłem sobie audycję "Piosenki z tekstem" (radiowa Trójka - dopisek red.) mieściłem tam piosenki, które chciały przekazać coś konkretnego - mówi autor i kompozytor Bogusław Nowicki. Wspomina, że były to bardzo ważne piosenki z życia politycznego, z walki z poprzednim systemem, które często miały zakaz publicznego odtwarzania.
Audio
  • Bogusław Nowicki, autor piosenek satyrycznych walczący z poprzednim ustrojem (Muzyczna Jedynka)

Tak było z piosenką "Teoretyrada". - Zaśpiewałem ją w kabaretonie "Ostry dyżur" (Festiwal w Opolu 1984 - dop. red.) i to też bez ostatniej zwrotki, do której cenzura miała zastrzeżenia - mówi artysta. Myślał, że może już jechać do domu, bo został zdyskwalifikowany, ale jego przyjaciel Jacek Korczakowski namówił go na występ. Jak się później okazało, było to jedyne publiczne wykonanie tego utworu, natychmiast objętego zakazem prezentacji w mediach i na scenie.

Jako artysta - satyryk tworzył utwory ośmieszające i kontestujące schyłek socjalistycznej rzeczywistości, zdobywał nagrody na festiwalach (studenckie, opolskie) przy nieustannych utarczkach z cenzurą, aby po stanie wojennym ostatecznie otrzymać zakaz występów.

Bogusław Nowicki przygotował kompilację 'Między ciszą a ciszą", którą promuje utwór "Życie to jest podróż". Piosenkę można usłyszeć podczas rozmowy.

Kto śpiewa na płycie? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiała: Maria Szabłowska

Gość: Bogusław Nowicki (autor ballad z kręgu piosenki autorskiej i literackiej, wokalista, wykonawca, kompozytor)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 13.20

ag
Czytaj także

Jan Jakub Należyty: sukces przyszedł za wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 13:00
Bohater dzisiejszej audycji to aktor, piosenkarz, bard, satyryk, autor sztuk teatralnych i miłośnik piosenki francuskiej. Przez lata walczył z nałogiem alkoholowym.
rozwiń zwiń