Witold Gadowski i "Niebo zgwałconych aniołów"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 19:21
"Niebo zgwałconych aniołów" to temat przewodni filmu "Święci z Doliny Niniwy", który ukaże się jesienią. O kulisach powstania utworu i tematyce produkcji w "Muzycznej Jedynce" opowiedział Witold Gadowski, dziennikarz, publicysta i autor słów do piosenki.
Audio
  • Witold Gadowski i "Niebo zgwałconych aniołów" (Muzyczna Jedynka)
Witold Gadowski w studiu radiowej Jedynki
Witold Gadowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Eufrat, Biblia to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, mówiąc o tym filmie. To miejsce, gdzie powstawały wielkie religie świata. Warto również wspomnieć o piosence do filmu, do której muzykę skomponował Robert Janson, a swojego głosu użyczyła Anna Józefina Lubieniecka. Ja pozwoliłem sobie napisać słowa. Utwór opowiada o wszystkim, co tam się wydarzyło - mówi Witold Gadowski.

Jak przekonuje, tworząc tekst do utworu, wrócił pamięcią do roku 2015, kiedy to państwo islamskie uderzyło na chrześcijańskie miasto Kara Kusz. - Przypomniałem sobie ludzi, którzy wtedy stamtąd uciekali, obrazy, które widziałem i obietnice, które wtedy składałem tym ludziom. Kiedy to wszystko przeanalizowałem, słowa ułożyły się same - dodaje.

Tekst piosenki opowiada o tragedii, która dotknęła Kara Kusz. - Chciałbym, żeby ten utwór zasłużył na miano pieśni, ale czy tak się stanie, ocenią widzowie. Piosenka ma być klipem, zapowiadającym film. Widzowie oglądając produkcję, będą mogli usłyszeć cały utwór. Jego fragment znajdzie się również w czołówce filmu - mówi dziennikarz.

Jak doszło do współpracy Witolda Gadowskiego z Robertem Jansonem? Więcej w nagraniu audycji, w której mogą Państwo również posłuchać utworu "Niebo zgwałconych aniołów".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Witold Gadowski (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 13.35

kb