Smolik: poległem na polce "Dziadek"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 15:53
Andrzej Smolik to jedna z gwiazd Festiwalu "Lata z radiem", który odbędzie się w Gdyni 26 sierpnia. To również muzyk, który przyczynił się do oprawy muzycznej tego festiwalu, a zadanie było niełatwe. Musiał zmierzyć się z polką "Dziadek", będącą sygnałem rozpoznawczym "Lata z radiem".
Audio
  • Andrzej Smolik o Festiwalu "Lata z radiem" (Muzyczna Jedynka)

Muzyk zrobił własną, uwspółcześnioną interpretację utworu. - Bałem się to zrobić, bo trudno się dotyka rzeczy, które wrosły w rzeczywistość jak mało co - mówi artysta. Przyznaje, że słuchał polki jako dziecko, słuchał, jako człowiek dojrzały, próbował przerobić utwór na swój sposób, od nowa nagrał wiele wersji utworu. - Po prostu poległem i postanowiłem ją zsamplować, jakby zatopić ją we współczesnym bicie - wyjaśnia.

Słuchacze radiowej Jedynki rozmaicie odebrali nową wersję polki - od zachwytu po głosy bardzo krytyczne. - Liczyłem się, że tak będzie, bo tak zwykle jest, że to może być szokujące dla niektórych, że dotyka się ich niemalże prywatnej świętości - przyznaje Andrzej Smolik. Zauważa przy tym, że nowa wersja polki służy promocji Festiwalu, który jest współczesny, młody, taneczny.

Polka zabrzmi na rozpoczęcie Festiwalu 26 sierpnia, gdyż jako pierwsi na scenę wyjdą właśnie Andrzej Smolik i Kev Fox. Artysta zwraca uwagę, że prawie wszyscy uczestnicy koncertu w Gdyni dzień wcześniej wystąpią w Żywcu na zakończenie trasy "Męskie granie". Transfer na drugi koniec Polski będzie więc dużym przedsięwzięciem logistycznym.

Andrzej Smolik mówił również o swych najbliższych planach. Chce niedługo wydać płytę, ale wcześnie nagra EP-kę z trzema nowymi piosenkami.

Posłuchaj całej rozmowy, w trakcie której zaprezentowano nową wersję polki "Dziadek".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi:  Marcin Kusy

Gość: Andrzej Smolik (muzyk)

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 13.36

ag

Logotypy FLzR

Czytaj także

Smolik/Grosiak/Miuosh - "HISTORIE" na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 19:35
W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystę, który od lat jest na polskim rynku synonimem oryginalności i jakości, jednego z najlepszych polskich producentów - Smolika. Efektem tej współpracy jest płyta "Historie" Smolika z gościnnym udziałem Natalii Grosiak i Miuosha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Smolik: historie na tej płycie są prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 15:48
- To opowieści o losach czwórki powstańców. O tym, co ich spotkało po Powstaniu Warszawskim i jak to wydarzenie wpłynęło na ich losy - mówił w Jedynce kompozytor i producent płyty "Historie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reggaeside łączy bluesa i rocka z reggae

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 15:51
Zespół Reggaeside wziął udział w Festiwalu Miry Kubasińskiej i ku ich zaskoczeniu udało się im ten festiwal wygrać. Choć Mira Kubasińska raczej kojarzy się z bluesem, a na imprezie przeważały zespoły bluesowo-rockowe.
rozwiń zwiń