Upał. Jak się przed nim uchronić, aby zachować zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:52
Letnia aura w tym roku daje się we znaki. Trzydziestostopniowe upały to raj dla plażowiczów, ale dla osób starszych i pracujących, długotrwały żar, lejący się z nieba potrafi być męczący i osłabia organizm. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma pogoda i skąd biorą się upały?
Audio
  • Upał. Jak się przed nim ustrzec, by zachować zdrowie? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/pl/g/s_photo

Okazuje się, że wysokie temperatury to najczęstsza przyczyna omdleń, udarów i pobytów w szpitalu. Upały potrafią być bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do zgonu. Kilka lat temu, bezpośrednią przyczyną śmierci tysięcy ludzi w Europie, były bardzo wysokie temperatury, dochodzące do 36 stopni Celsjusza.   

- W tej chwili mamy układ baryczny, który powoduje, że od strony południowo-zachodniej znad Hiszpanii i Afryki dociera do naszego kraju bardzo gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo słońce ogrzewa to powietrze do nawet 37 stopni Celsjusza. W pozostałej części Europy te temperatury są jeszcze wyższe i sięgają nawet 50 stopni. Od kilku tygodni mamy w Polsce temperatury powyżej normy wieloletniej - mówi Rafał Maszewski klimatolog.

Na przestrzeni lat w naszym kraju rekordowe temperatury odnotowano m.in. w Pruszkowie koło Opola. Tam słupek rtęci przekroczył 40 stopni Celsjusza. W Słubicach natomiast termometry wskazywały 39,5 stopnia.

W trakcie upałów warto odpowiednio przygotować i zabezpieczyć nasz organizm. - Jeśli już przebywamy na zewnątrz, należy pamiętać o nakryciu głowy. Tam znajduje się nasz ośrodkowy układ nerwowy, który pod wpływem wysokiej temperatury może przestać działać prawidłowo. To szybka droga do powstania udaru słonecznego - ostrzega dr Paweł Balsam, kardiolog i internista.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas gorących dni? Z jakimi dolegliwościami możemy się zetknąć w czasie upałów i co mogą one oznaczać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Gość: dr Paweł Balsam (kardiolog i internista), Rafał Maszewski (klimatolog)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb

Czytaj także

Udar czy osłabienie cieplne? Jak rozpoznać objawy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:48
Biegasz w upale? Uważaj - jesteś narażony na udar cieplny! Bierzesz leki moczopędne? Jesteś wśród osób zagrożonych przegrzaniem nawet jeśli nie podejmujesz wysiłku fizycznego. W upały pij dużo wody, a nie piwa i unikaj słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pigułka na ból. Kiedy lepiej unikać jej zażywania?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 14:42
Żyjąc w świecie reklam, zachęcających do sięgania po środki farmaceutyczne, często nie widzimy innego sposobu na skrócenie cierpienia jak zażycie tabletki. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie. 
rozwiń zwiń