Jan Zagozda archiwalny: brak mi melodyjnych piosenek, bo piosenka to musi być melodia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 16:44
Na warszawskich Powązkach pożegnaliśmy Jana Zagozdę, legendę Polskiego Radia. Z radiofonią związał się jeszcze podczas studiów w 1953 roku. Później zatrudniono go, jako inżyniera dyżurnego. Powodowany pasją do radia i muzyki archiwizował dźwięki warte utrwalenia.
Audio
  • Archiwalny wywiad Marii Szabłowskiej z Janem Zagozdą (Muzyczna Jedynka)
Jan Zagozda, benefis w 2016 roku
Jan Zagozda, benefis w 2016 rokuFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Zgromadził ogromną kolekcję utworów, liczącą ok. 40 tysięcy nagrań. Prezentował je w swoich audycjach przybliżając słuchaczom historię polskiej radiofonii. Przyjaciele nazywali jego zbiór Zagozdeum.

Od 1993 roku współpracował z Danutą Żelechowską, która zajmowała się muzyczną oprawą programów, a która odeszła w 2015 roku. Razem prowadzili cykle, cieszące się ogromnym uznaniem "Mijają lata, zostają piosenki", "Wspomnienia pisane dźwiękiem", a później także "Słodkie radio retro". W Programie III był "Szum starej płyty". W 1998 roku rozpoczęła działalność kawiarenka Słodkiego radia retro, w której odbywały się regularne spotkania z autorami i zaproszonymi artystami.

Przypominamy rozmowę przeprowadzoną z Janem Zagozdą w 90. rocznicę utworzenia Polskiego Radia. Jan Zagozda opowiada Marii Szabłowskiej o pierwszym radiowym odbiorniku, pierwszej nocy na stanowisku prezentera i współpracy z innymi radiowcami, a także o ulubionych utworach. Bardzo lubił Marię Koterbską, którą nagrywał na magnetofonie własnej konstrukcji. Kochał też twórczość Anny German. Tę miłość podsunęła mu Danuta Żelechowska.

Posłuchaj całej rozmowy Marii Szabłowskiej z Janem Zagozdą, okraszonej piosenkami Marii Koterbskiej "Nie mówmy, że to miłość" i Anny German "A kiedy wszystko zgaśnie".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiała: Maria Szabłowska

Gość: Jan Zagozda (radiowiec)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 13.23

ag

Czytaj także

Jan Zagozda - człowiek Polskiego Radia od 63 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 14:56
Nakaz pracy w radiu Jan Zagozda otrzymał z uwagi na swoje techniczne wykształcenie. Muzyczne zainteresowania i zbiory płyt zaprowadziły go na fotel prowadzącego audycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jańcio Szperańcio" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:00
Rodzice Jana Zagozdy mieli przed wojną radio z gramofonem i kilkadziesiąt szelakowych płyt. Mały Janek słuchał ich bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że podczas postu mama musiała zamykać gramofon w szafie na klucz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Jan Zagozda - radiowiec, autor audycji muzycznych. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:17
W wieku 88 lat zmarł Jan Zagozda, radiowiec, autor audycji muzycznych - "Mijają lata zostają piosenki", "Słodkie Radio Retro". Z Polskim Radiem był związany przez 65 lat. 
rozwiń zwiń