X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Zagozda archiwalny: brak mi melodyjnych piosenek, bo piosenka to musi być melodia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 16:44
Na warszawskich Powązkach pożegnaliśmy Jana Zagozdę, legendę Polskiego Radia. Z radiofonią związał się jeszcze podczas studiów w 1953 roku. Później zatrudniono go, jako inżyniera dyżurnego. Powodowany pasją do radia i muzyki archiwizował dźwięki warte utrwalenia.
Audio
  • Archiwalny wywiad Marii Szabłowskiej z Janem Zagozdą (Muzyczna Jedynka)
Jan Zagozda, benefis w 2016 roku
Jan Zagozda, benefis w 2016 rokuFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Zgromadził ogromną kolekcję utworów, liczącą ok. 40 tysięcy nagrań. Prezentował je w swoich audycjach przybliżając słuchaczom historię polskiej radiofonii. Przyjaciele nazywali jego zbiór Zagozdeum.

Od 1993 roku współpracował z Danutą Żelechowską, która zajmowała się muzyczną oprawą programów, a która odeszła w 2015 roku. Razem prowadzili cykle, cieszące się ogromnym uznaniem "Mijają lata, zostają piosenki", "Wspomnienia pisane dźwiękiem", a później także "Słodkie radio retro". W Programie III był "Szum starej płyty". W 1998 roku rozpoczęła działalność kawiarenka Słodkiego radia retro, w której odbywały się regularne spotkania z autorami i zaproszonymi artystami.

Przypominamy rozmowę przeprowadzoną z Janem Zagozdą w 90. rocznicę utworzenia Polskiego Radia. Jan Zagozda opowiada Marii Szabłowskiej o pierwszym radiowym odbiorniku, pierwszej nocy na stanowisku prezentera i współpracy z innymi radiowcami, a także o ulubionych utworach. Bardzo lubił Marię Koterbską, którą nagrywał na magnetofonie własnej konstrukcji. Kochał też twórczość Anny German. Tę miłość podsunęła mu Danuta Żelechowska.

Posłuchaj całej rozmowy Marii Szabłowskiej z Janem Zagozdą, okraszonej piosenkami Marii Koterbskiej "Nie mówmy, że to miłość" i Anny German "A kiedy wszystko zgaśnie".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Rozmawiała: Maria Szabłowska

Gość: Jan Zagozda (radiowiec)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 13.23

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Zagozda - człowiek Polskiego Radia od 63 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 14:56
Nakaz pracy w radiu Jan Zagozda otrzymał z uwagi na swoje techniczne wykształcenie. Muzyczne zainteresowania i zbiory płyt zaprowadziły go na fotel prowadzącego audycje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jańcio Szperańcio" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:00
Rodzice Jana Zagozdy mieli przed wojną radio z gramofonem i kilkadziesiąt szelakowych płyt. Mały Janek słuchał ich bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że podczas postu mama musiała zamykać gramofon w szafie na klucz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Jan Zagozda - radiowiec, autor audycji muzycznych. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:17
W wieku 88 lat zmarł Jan Zagozda, radiowiec, autor audycji muzycznych - "Mijają lata zostają piosenki", "Słodkie Radio Retro". Z Polskim Radiem był związany przez 65 lat. 
rozwiń zwiń