X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"30 minut rytmu" zmieniło audycje muzyczne w radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 16:27
W 1958 roku zadebiutowała w Rozgłośni Harcerskiej pierwsza audycja muzyczna "30 minut rytmu", którą przygotowali Marek Gaszyński i Witold Pograniczny (zm. w 2008 roku – dop. Redakcji). Audycja różniła się od tego, co można było usłyszeć w radiu i zdobyła serca, głównie młodszych słuchaczy.
Audio
  • Wspominamy audycję, która odmieniła oblicze audycji muzycznych (Muzyczna Jedynka)

- Cała pierwsza audycja była o Louisie Armstrongu, druga o Charliem Parkerze - wspomina Marek Gaszyński. A Maria Szabłowska dodała, że wtedy nie było takich audycji, w których grano jazz, a później rock’n’roll. Wspomina, że słuchała audycji Marka Gaszyńskiego i Witolda Pogranicznego i zwróciła uwagę, że były przełomem mikrofonowym. - Dla nas było ważne, że te piosenki zapowiadają ludzie, którzy znają się na tej muzyce, którzy mówią tak jak młodzi ludzie i najważniejsze, którzy mają płyty - dodaje.

Marek Gaszyński zwraca uwagę, że czasy wówczas były zupełnie inne, nie było komputerów, nie było zagranicznej prasy, ani obcojęzycznych encyklopedii. Dlatego dużą sztuką było zdobywanie nagrań, a zwłaszcza tekstów, głównie angielskich. Przypomina, jakich forteli używali, żeby zdobyć nowe płyty. - Ja mam do dziś niektóre z nich w takich rozpadających się okładkach - zdradza.

Po kilku latach Gaszyński i Pograniczni trafili do Polskiego Radia, gdzie byli w grupie redaktorów inicjujących powstanie Programu Trzeciego.

Marek Gaszyński nie tylko zapowiadał piosenki, ale również pisał i pisze teksty do nich. Posłuchaj całej rozmowy, w której można usłyszeć dwie piosenki autorstwa Marka Gaszyńskiego - jedną z dawnych lat i jedną z najnowszych.


Maria Szabłowska (P) i Marek Gaszyński (L). Tyłem Paweł Sztompke i Anna Will Maria Szabłowska (P) i Marek Gaszyński (L). Tyłem Paweł Sztompke i Anna Will

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzili: Anna WillPaweł Sztompke

Goście: Maria Szabłowska i Marek Gaszyński (dziennikarze muzyczni)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 14.21

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiowiec z 60-letnim stażem i z wadą wymowy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:02
Rozgłośnia Harcerska, Radio dla Ciebie, Polskie Radio. I piosenki, i historia jazzu, i powieść kryminalna. Tworzył teksty dla Czerwonych Gitar i Czesława Niemena. Zna historię rock'n'rolla i 13-zgłoskowcem napisał utwór poetycki "Pan Tadeusz jazz, czyli krajobraz po bitwie". Łatwość rymowania, lekkość pisania i ogromna wiedza. To on napisał słowa do piosenki "Sen o Warszawie", która stała się hymnem stołecznej Legii. Kto? Marek Gaszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek do wszystkiego" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 20:37
Marek Gaszyński świętuje w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Jedynki wśród nominowanych do Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie zostały przyznane nominacje do Programu Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych są wieloletni dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki, poeta i tekściarz Marek Gaszyński oraz Redakcja Kultury PR 1.
rozwiń zwiń