"30 minut rytmu" zmieniło audycje muzyczne w radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 16:27
W 1958 roku zadebiutowała w Rozgłośni Harcerskiej pierwsza audycja muzyczna "30 minut rytmu", którą przygotowali Marek Gaszyński i Witold Pograniczny (zm. w 2008 roku – dop. Redakcji). Audycja różniła się od tego, co można było usłyszeć w radiu i zdobyła serca, głównie młodszych słuchaczy.
Audio
  • Wspominamy audycję, która odmieniła oblicze audycji muzycznych (Muzyczna Jedynka)
Audio
  • Wspominamy audycję, która odmieniła oblicze audycji muzycznych (Muzyczna Jedynka)

- Cała pierwsza audycja była o Louisie Armstrongu, druga o Charliem Parkerze - wspomina Marek Gaszyński. A Maria Szabłowska dodała, że wtedy nie było takich audycji, w których grano jazz, a później rock’n’roll. Wspomina, że słuchała audycji Marka Gaszyńskiego i Witolda Pogranicznego i zwróciła uwagę, że były przełomem mikrofonowym. - Dla nas było ważne, że te piosenki zapowiadają ludzie, którzy znają się na tej muzyce, którzy mówią tak jak młodzi ludzie i najważniejsze, którzy mają płyty - dodaje.

Marek Gaszyński zwraca uwagę, że czasy wówczas były zupełnie inne, nie było komputerów, nie było zagranicznej prasy, ani obcojęzycznych encyklopedii. Dlatego dużą sztuką było zdobywanie nagrań, a zwłaszcza tekstów, głównie angielskich. Przypomina, jakich forteli używali, żeby zdobyć nowe płyty. - Ja mam do dziś niektóre z nich w takich rozpadających się okładkach - zdradza.

Po kilku latach Gaszyński i Pograniczni trafili do Polskiego Radia, gdzie byli w grupie redaktorów inicjujących powstanie Programu Trzeciego.

Marek Gaszyński nie tylko zapowiadał piosenki, ale również pisał i pisze teksty do nich. Posłuchaj całej rozmowy, w której można usłyszeć dwie piosenki autorstwa Marka Gaszyńskiego - jedną z dawnych lat i jedną z najnowszych.


Maria Szabłowska (P) i Marek Gaszyński (L). Tyłem Paweł Sztompke i Anna Will Maria Szabłowska (P) i Marek Gaszyński (L). Tyłem Paweł Sztompke i Anna Will

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzili: Anna WillPaweł Sztompke

Goście: Maria Szabłowska i Marek Gaszyński (dziennikarze muzyczni)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 14.21

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radiowiec z 60-letnim stażem i z wadą wymowy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:02
Rozgłośnia Harcerska, Radio dla Ciebie, Polskie Radio. I piosenki, i historia jazzu, i powieść kryminalna. Tworzył teksty dla Czerwonych Gitar i Czesława Niemena. Zna historię rock'n'rolla i 13-zgłoskowcem napisał utwór poetycki "Pan Tadeusz jazz, czyli krajobraz po bitwie". Łatwość rymowania, lekkość pisania i ogromna wiedza. To on napisał słowa do piosenki "Sen o Warszawie", która stała się hymnem stołecznej Legii. Kto? Marek Gaszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek do wszystkiego" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 20:37
Marek Gaszyński świętuje w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarz Jedynki wśród nominowanych do Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:38
Na Zamku Królewskim w Warszawie zostały przyznane nominacje do Programu Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych są wieloletni dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki, poeta i tekściarz Marek Gaszyński oraz Redakcja Kultury PR 1.
rozwiń zwiń