Czesław Niemen, artysta, który zmienił muzykę rockową w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:25
Pierwsza autorska płyta Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" dokonała przełomu nie tylko w karierze artysty, ale również w historii polskiego rocka. Była pierwszą złotą płytą w historii rocka w Polsce. Rozeszła się w liczbie 130 tysięcy egzemplarzy. Ile ich sprzedano później, tego pewnie nikt nie policzył.
Audio
  • Wspomnienie o Czesławie Niemenie (Muzyczna Jedynka)
Fragment okładki płyty Dziwny jest ten świat Czesława Niemena
Fragment okładki płyty "Dziwny jest ten świat" Czesława NiemenaFoto: mat. prasowe

- Ta płyta wyróżniała się bogactwem pomysłów aranżacyjnych - wspomina Paweł Brodowski, dziennikarz muzyczny i przyjaciel Czesława Niemena. Podkreśla, że w pracy nad płytą uczestniczyli członkowie zespołu Akwarele, o czym często się zapomina. Gość Jedynki przypomina, jakie muzyczne pomysły, będące wówczas nowinkami słuchacz mógł usłyszeć na płycie, którą uważa za lepszą niż dwie następne.

Paweł Brodowski mówi o tym, jak dowiedział się o śmierci Czesława Niemena. 17 stycznia 2019 roku mija 15 lat od śmierci artysty. - My wszyscy w Polsce na wieść o tej śmierci płakaliśmy. Coś się skończyło, coś w nas umarło, bo Czesiek i jego muzyka, to byliśmy my - wspomina.

Jakie gatunki muzyczne łączył Czesław Niemen? Jaką miał osobowość? Na czym polegała jego współpraca z Akwarelami? Z jakiego powodu nawet najbliżsi przyjaciele przedrzeźniali go za jego plecami? Jak wyglądał pogrzeb artysty? Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenkami Czesława Niemena.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Paweł Brodowski (redaktor naczelny miesięcznika "Jazz Forum", człowiek, który grał na gitarze basowej w zespole Akwarele i przyjaźnił się z Czesławem Niemenem)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 13.18

ag

Czytaj także

Czesław Niemen i artystyczna wizja przemijania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 01:10
Reportaż "Jak ta rzeka" ukazuje źródła talentu Czesława Niemena poprzez przepiękny, dźwiękowy obraz miejscowości, z której pochodzi artysta. Autorki Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk słuchają też wspomnień ludzi, którzy pamiętają dziecinne i młodzieńcze lata Czesława.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwory Czesława Niemena w Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 08:00
W sobotę 22 września w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana odbył się pierwszy w tym sezonie koncert w ramach comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, pt. "Czy mnie jeszcze pamiętasz". Bohaterem muzycznego pożegnania lata był Czesław Niemen, którego piosenki zaśpiewali młodzi wokaliści i aktorzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: żałuję, że nie nagrałem piosenki z Czesławem Niemenem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:18
Jego piosenki śpiewały niegdyś najznakomitsze gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wśród nich Trubadurzy, Skaldowie, Irena Jarocka. Dziś nadal tworzy. Niektóre napisane już teksty czekają na artystów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń