Biliński i Xxanaxx. Spotkanie vintage'u z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:25
Marek Biliński - producent muzyki elektronicznej wychowany w nurcie brzmień analogowych, łączy swoje siły ze świeżym i nowoczesnym brzmieniem formacji Xxanaxx. Efektem niecodziennego spotkania dwóch, odmiennych pokoleń jest utwór "Duch".
Audio
  • Goście Jedynki w rozmowie o wspólnej współpracy. (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Goście Jedynki w rozmowie o wspólnej współpracy.
Goście Jedynki w rozmowie o wspólnej współpracy.Foto: Łukasz Kowalski

Czego mogli nauczyć się nawzajem od siebie twórcy nowego projektu? - Ta współpraca to fuzja między światem vintage'owym światem Marka, a naszym - nowoczesnym. Jest to wypadkowa dwóch odmiennych światów. Marek pracuje na syntezatorach analogowych, a ja używam tych nowszych - softwarowych. Nasze spotkanie nie wyglądało tak, że w kwestii tworzenia muzyki Marek opowiadał o rzeczach całkowicie mi obcych. Pomimo różnicy pokoleń - oboje mamy tendencje do dłubania a ostateczną wersją, jaką zatwierdziliśmy, była dopiero jedenasta wersja utworu - mówi Michał Wasilewski z formacji Xxanaxx.

Pod pojęciem "muzyki elektronicznej" kryje się wiele podgatunków, a każdy z nich może brzmieć zupełnie inaczej. - Z muzyką jest tak, że mamy tylko dobrą i złą muzykę, bez względu na to, jakiego gatunku ona dotyczy. Najważniejsze jest to, czy my się w czymś odnajdujemy. Technologia, która jest teraz tania i powszechnie dostępna ma służyć człowiekowi, a nie uzależniać twórcę od siebie. W momencie calkowitego poddania się technologii zaczynamy produkować tandetę - twierdzi Michał Biliński.

Jak brzmi owoc współpracy duetu Xxanaxx z multiinstrumentalistą Markiem Bilińskim? Dlaczego warto stawiać na współpracę międzypokoleniową? Dlaczego ułatwienia technologiczne mogą zabić muzycznego ducha?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Urszula Kaczyńska

Gość: Marek Biliński (artysta, kompozytor muzyki elektronicznej), Xxanaxx (formacja tworząca nowoczesną muzykę elektroniczną)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 14.23

K.A.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Perfect Son: przeskoczyłem do światowej ligi muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 15:14
Tobiasz Biliński "Perfect Son" to polski przedstawiciel wytwórni płytowej Sub Pop Records, która wydawała takie ikony jak Nirvana, czy Soundgarden. Czym zasłynął artysta, że został doceniony przez przedstawiciela tak cenionej wytwórni - Jonathana Ponemana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Komasa: pieśń to dla mnie bardzo intymne połączenie ze słuchaczem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 15:44
Szymon Komasa to baryton pochodzący z muzykalnej rodziny. Śpiewał utwory Mieczysława Fogga i bliska była mu tematyka międzywojennej Warszawy. Najnowszy album "Polish Love Story" to zbiór intymnych pieśni, których motywem przewodnim jest najważniejsze w życiu uczucie - miłość.
rozwiń zwiń