Adam Makowicz nagrał czarną, winylową płytę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:26
W dzisiejszych czasach to prawdziwy ewenement. Wydawałoby się, że czarne longplaye odeszły do lamusa, a rynek muzyczny zdominowały krążki CD. Muzyk poszedł wbrew tym trendom.
Audio
  • Adam Makowicz o przewadze tradycyjnego longplaya a płytą CD (Muzyczna Jedynka)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały promocyjne

Słynny jazzowy pianista wyjaśnia, że w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka na stałe, już w poprzednim roku dał się zauważyć powrót do longplayów. Zaczęło się w Kalifornii, gdzie coraz więcej ludzi słucha czarnych płyt na aparaturze dobrej jakości.

Adam Makowicz jest krytyczny wobec muzyki słuchanej z CD i w słuchawkach. - Nie ma tego powietrza, dźwięk potrzebuje dużo powietrza, a longplaye wracają, bo mają cieplejszy dźwięk - wyjaśnia. Poza tym dźwięk naturalny oraz ten z czarnej płyty wytwarza wibracje, których - według niego - brakuje w dźwięku z małego krążka. Zwraca uwagę, że aby tej muzyki posłuchać trzeba usiąść, a nie być w biegu.

jakie jeszcze róznice muzyk widzi między płytą winylową a CD. Posłuchaj całej rozmowy, po której mozna posłuchac jednego z utworów zamieszczonych w albumie.

Wydawcą płyty Adam Makowicz "SWINGING IVORIES" - album winylowy jest Polskie Radio. Jej premiera miała miejsce 1 lutego.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Adam Makowicz (światowej sławy pianista jazzowy)

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 13.32

ag

Czytaj także

Czego jazzmani szukają u wiejskiego listonosza?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 16:10
Dla Wojciecha Gogolewskiego, pianisty jazzowego z ponad 40-letnim doświadczeniem, to debiut. Dla Skaldów chyba też.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Makowicz: jazz jak muzyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:50
Pianista Adam Makowicz już w latach 60. grał jazz. W kolejnej dekadzie dzięki rekomendacji Benny'ego Goodmana zaczął jeździć do Stanów Zjednoczonych i występować u boku tamtejszych gwiazd.
rozwiń zwiń