Janusz Wawrowski o graniu na Stradivariusie: to lepsza jakość

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:30
Wirtuoz podkreśla, że to, iż ma do dyspozycji Stradivariusa zwiększa jego atrakcyjność jako artysty. - Każdy chciałby posłuchać Stradivariusa - zapewnia.
Audio
  • Janusz Wawrowski o niepowtarzalnym dźwięku Stradivariusa (Muzyczna Jedynka)
Janusz Wawrowski nie ukrywa, że jest szczęściarzem, bo robi to, o czym marzył od dziecka
Janusz Wawrowski nie ukrywa, że jest szczęściarzem, bo robi to, o czym marzył od dzieckaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pochodzący z Konina muzyk otrzymał tegoroczną nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Recital Solowy za płytę "Hidden Violin" nagraną wspólnie z Jose Gallardo.  

Janusz Wawrowski przypomina, że to już jego drugi Fryderyk. Poprzedniego otrzymał w 2017 roku za płytę "Sequenza". Płytą "Hidden Violin" chciał uhonorować skrzypce, na których gra. To oryginalny Stradivarius o nazwie Polonia z 1685 roku, jedyny egzemplarz, jaki na stałe jest w Polsce. Skrzypek dostał instrument do użytkowania.

Zapewnia również, że aby usłyszeć niepowtarzalny dźwięk tych skrzypiec, trzeba je usłyszeć w odpowiedniej sali. - W małym pokoju, takim jak na przykład studio nagraniowe, możemy nie usłyszeć różnicy między Stradivariusem a zwykłym instrumentem. Ale jak pójdziemy do NOSPR-u (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - dop. Red) lub NFM-u (Narodowe Forum Muzyki - dop. Red) we Wrocławiu to usłyszymy tę różnicę bardzo wyraźnie  - mówi artysta.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej wykonaniem Poloneza D-dur Henryka Wieniawskiego.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: JAnusz Wawrowski (skrzypek)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 13.23

ag

Czytaj także

Pierwszy po wojnie Stradivarius jest już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:00
- Przez kilka lat pracowałem nad tym, żeby w Polsce pojawił się pierwszy w powojennej historii Stradivarius - mówił w "Muzycznej Jedynce skrzypek Janusz Wawrowski. Wreszcie się udało - zakup sfinansował jeden z najbogatszych Polaków, a gość audycji przyniósł cenny instrument do radiowego studia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brzmi Stradivarius z 1685 roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 05:05
Niedawno pewien anonimowy biznesmen zakupił Stradivariusa na użytek polskich skrzypków. Ceny tych skrzypiec wahają się od 2 do 20 milionów dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brzmienie szalonych skrzypiec Stradivariego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 17:13
Skrzypce mają już imię "Polonia" nadane 4.12.2018 z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrument został zakupiony w maju przez Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet. Na co dzień na Stradivariusie "Polonia" gra skrzypek Janusz Wawrowski.
rozwiń zwiń