"Muzyka Krzysztofa Komedy jest ciągle żywa"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:59
- W Sopocie na festiwalu w 1956 roku wszedł na scenę jako laryngolog, a wyszedł jako wybitny, polski jazzman - mówi o Krzysztofie Komedzie Dionizy Piątkowski - pomysłodawca festiwal "Era Jazzu". 23 kwietnia mija 50 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Krzysztofa Komedy.
Audio
  • Rozmowa z Dionizym Piątkowskim o twórczości Krzysztofa Komedy (Muzyczna jedynka)
Krzysztof Komeda
Krzysztof KomedaFoto: Print screen z Youtube

Tegoroczną edycję festiwalu "Era Jazzu" wypełnili młodzi kompozytorzy, którzy zagrali dzieła nieżyjącego jazzmana. - Rok 2019 jest rokiem Krzysztofa Komedy, co zostało ogłoszone przez UNESCO - mówi gość Jedynki, który złożył hołd nieżyjącemu jazzmanowi z Poznania pisząc poświęconą jego twórczości książkę "Czas Komedy".

Dionizy Piątkowski z podziwem wypowiada się o Krzysztofie Komedzie, który w latach 50. zrezygnował z bycia laryngologiem na rzecz całkowitego oddania się miłości do jazzu. Dodaje, że muzyka Krzysztofa Komedy jest ciągle żywa, na co dowodem są liczne przedsięwzięcia muzyczne poświęcone jego twórczości. - Ilość wydarzeń, gdzie można usłyszeć jego muzykę świadczy tylko o wybitności tego artysty - komentuje Dionizy Piątkowski.

Dlaczego tragiczna śmierć przyczyniła się do jeszcze większej sławy Krzysztofa Komedy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Goście: Dionizy Piątkowski (dziennikarz i krytyk muzyczny)

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 14.20

K.A/kh

Czytaj także

Krystyna Stańko o "Aquarius": musiał przyjść taki moment, aby wydać ten album

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:34
Krystyna Stańko to jazzowa artystka, która wydała nowy album "Aquarius", gdzie można usłyszeć brzmienie orkiestry kameralnej. Nad całą aranżacją muzyczną czuwał dyrygent - Krzysztof Herdzin. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wawrowski o graniu na Stradivariusie: to lepsza jakość

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:30
Wirtuoz podkreśla, że to, iż ma do dyspozycji Stradivariusa zwiększa jego atrakcyjność jako artysty. - Każdy chciałby posłuchać Stradivariusa - zapewnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Drapała: ze Zbyszkiem Hołdysem pracuje się świetnie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:05
Łukasz (Luke) Drapała z zespołu rockowego "Chemia" powraca w nowym projekcie "Chevy". Ma na swoim koncie współpracę z m.in takimi artystami jak Zbigniew Hołdys, czy Renata Przemyk. 
rozwiń zwiń