X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Dębicz: nie można oddzielać kultury polskiej od europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:12
Aleksander Dębicz skomponowal i zagrał utwór "The Union", który jest połączeniem "Mazurka Dąbrowskiego" i "Ody do radości". Utwór został skomponowany z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i ma podkreślać ścisły związek Polski z Europą.
Audio
  • Aleksander Dębicz o inspiracji do skomponowania "The Union" (Muzyczna Jedynka)
Aleksander Dębicz
Aleksander DębiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pianista zauważa, że nie ma wśród Europejczyków takiej jedności, którą czuć wśród Amerykanów. Jego amerykańscy znajomi zazdroszczą bogactwa kultury europejskiej, z kolei on i wielu Europejczyków zazdrości Amerykanom umiejętności zespalania kultury w jeden monolit.

Pianista podkreśla też, że nie można oddzielać kultury polskiej od kultury europejskiej i stara się o tym przypomnieć w utworze "The Union". - Kiedyś to było oczywiste, ale teraz mam wrażenie, że o polskiej kulturze mówi się jak o odrębnym bycie - zauważa Aleksander Dębicz. "The Union" jest też muzycznym manifestem i wezwaniem do jedności i budowania ducha współpracy bez względu na działalność polityczną, czy korporacyjną. 

 Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy okraszonej obszernymi fragmentami "The Union".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Gość: Aleksander Dębicz (pianista i kompozytor)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 13.20

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gramy dla Europy!" na 15 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:50
Gość "Muzycznej Jedynki" Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury opowiada o kulturalnych atrakcjach związanych z obchodami 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przewidziane są cztery dni z pasmem różnych rozrywek. Czego i kiedy można się spodziewać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin na żywo". Retransmisja kwietniowego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 08:06
Zapraszamy na retransmisję kwietniowego koncertu z cyklu "Chopin na żywo", który odbył się w Studiu im. Władysława Szpilmana. Zagrał Piotr Sałajczyk, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
rozwiń zwiń