Aleksander Dębicz: nie można oddzielać kultury polskiej od europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 15:12
Aleksander Dębicz skomponowal i zagrał utwór "The Union", który jest połączeniem "Mazurka Dąbrowskiego" i "Ody do radości". Utwór został skomponowany z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i ma podkreślać ścisły związek Polski z Europą.
Audio
  • Aleksander Dębicz o inspiracji do skomponowania "The Union" (Muzyczna Jedynka)
Aleksander Dębicz
Aleksander DębiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pianista zauważa, że nie ma wśród Europejczyków takiej jedności, którą czuć wśród Amerykanów. Jego amerykańscy znajomi zazdroszczą bogactwa kultury europejskiej, z kolei on i wielu Europejczyków zazdrości Amerykanom umiejętności zespalania kultury w jeden monolit.

Pianista podkreśla też, że nie można oddzielać kultury polskiej od kultury europejskiej i stara się o tym przypomnieć w utworze "The Union". - Kiedyś to było oczywiste, ale teraz mam wrażenie, że o polskiej kulturze mówi się jak o odrębnym bycie - zauważa Aleksander Dębicz. "The Union" jest też muzycznym manifestem i wezwaniem do jedności i budowania ducha współpracy bez względu na działalność polityczną, czy korporacyjną. 

 Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy okraszonej obszernymi fragmentami "The Union".

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Gość: Aleksander Dębicz (pianista i kompozytor)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 13.20

ag
Czytaj także

"Gramy dla Europy!" na 15 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 15:50
Gość "Muzycznej Jedynki" Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury opowiada o kulturalnych atrakcjach związanych z obchodami 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przewidziane są cztery dni z pasmem różnych rozrywek. Czego i kiedy można się spodziewać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin na żywo". Retransmisja kwietniowego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 08:06
Zapraszamy na retransmisję kwietniowego koncertu z cyklu "Chopin na żywo", który odbył się w Studiu im. Władysława Szpilmana. Zagrał Piotr Sałajczyk, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko. "Był konserwatystą zarówno w życiu, jak i w muzyce"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 11:13
5 maja przypada 200. rocznica śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiada o tym, czym charakteryzowała się muzka artysty, jak liczne podróże kształtowały jego gust i jakie dzieła przyniosły mu największą sławę.
rozwiń zwiń