Koncert "Budzimy Jazzem" dla Fundacji Ewy Błaszczyk AKOGO

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 15:28
Najpierw był pomysł, aby Niezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Warszawskim wsparło Fundację Ewy Błaszczyk Akogo?, która pomaga wybudzać pacjentów ze śpiączki. Dopiero potem pomyślano o koncercie.
Audio
  • Muzyka Krzysztofa Komedy wesprze fundację Akogo? (Muzyczna Jedynka)
Audio
  • Muzyka Krzysztofa Komedy wesprze fundację Akogo? (Muzyczna Jedynka)

Joanna Haberek z NZS UW wyjaśnia, że kilka rzeczy doskonale się dopasowało. - Mieliśmy 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy, mieliśmy artystów, którzy zechcieli dla nas wystąpić, mieliśmy wsparcie pana Tomasza (Lacha, pasierb Krzysztofa Komedy - przyp. red.) i tak wspólnymi siłami zorganizowaliśmy koncert "Budzimy jazzem" - mówi gość "Muzycznej Jedynki". Zapewnia, że organizatorzy koncertu będą do muzyki Komedy jeszcze wracać. A do końca maja trwa aukcja przedmiotów, podarowanych przez znanych artystów, z której dochód też zostanie przekazany fundacji. Wyjaśnia, dlaczego postanowiono wesprzeć fundację wybudzających chorych ze śpiączki.

Tomasz Lach wyznaje, jak wiele zawdzięcza matce i przybranemu ojcu. Przede wszystkim to, że wychował się w środowisku artystycznym, w którym nadal przebywa. Jest malarzem i fotografikiem. - Być może robiłbym w życiu coś mniej ciekawego - mówi. Dla niego Krzysztof Komeda nie był ojczymem, a kumplem. Wylicza, że poza kompozycjami jazzowymi, muzyk skomponował 65 melodii filmowych w ciągu niecałych dziesięciu lat. A większość z nich jest również grana przez muzyków jazzowych.

Która melodia została oficjalnym dżinglem Konferencji NATO w Warszawie? Jak doszło do przyjęcia pseudonimu Komeda?

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej muzyką Krzysztofa Komedy "Nim wstanie dzień" w wykonaniu Edmunda Fettinga i "Rosemary's Baby" w wykonaniu Hanny Banaszak.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Maria Szabłowska

Goście: Joanna Haberek (NZS UW), Tomasz Lach (syn Zofii Komedowej i przybrany syn Krzysztofa Komedy, malarz, fotograf)

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 13.16

ag/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Komeda - muzyka filmowa, jazz i poezja

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 18:05
- Przyniosłem dziś do zagrania coś bardzo, bardzo letniego. To ballada z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego - mówi Piotr Iwicki, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompozytorka Lena Ledoff debiutuje w musicalu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:46
Lena Ledoff – pianistka i kompozytorka, skomponowała muzykę do musicalu "My, psy", którego premiera odbędzie się 2 lutego w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Historia przedstawiona w spektaklu jest smutna i wzruszająca.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka Krzysztofa Komedy jest ciągle żywa"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:59
- W Sopocie na festiwalu w 1956 roku wszedł na scenę jako laryngolog, a wyszedł jako wybitny, polski jazzman - mówi o Krzysztofie Komedzie Dionizy Piątkowski - pomysłodawca festiwal "Era Jazzu". 23 kwietnia mija 50 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń