Festiwal "Diaspora" w Domu Polonii w Warszawie. Kultura żydowska w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 14:23
Sebastian Wypych, pomysłodawca światowego festwalu kultury żydowskiej "Diaspora", w "Muzycznej Jedynce" opowiedział o tym, jak narodził się pomysł na wydarzenie. Dowiedzieliśmy się również, jakich atrakcji muzyczno-kulturalnych można spodziewać się na festiwalu. 
Audio
  • Rozmowa z Sebastianem Wypychem o festiwalu "Diaspora" (Muzyczna Jedynka)
Sebastian Wypych
Sebastian Wypych Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Festiwal rozpoczyna się 13 czerwca w Polonia Open Art Stage w Warszawie i potrwa do 16 czerwca. Pomysłodawca opowiada o tym, jak zrodził się pomysł na zorganizowanie wydarzenia. - Pomysł powstał, kiedy poznałem Gerarda Edery'ego, który jest pieśniarzem sefardyjskim - mówi muzyk Sebastian Wypych, podkreślając, że między muzykami nawiązała się również przyjaźń oparta na wspólnej miłości do muzyki.

Gość Jedynki zapowiada, że na każdy dzień wydarzenia przewidziany jest pokaz filmu i panel dyskusyjny. O "Diasporze" mówi, że jest ideą łączącą różne środowiska i idee - w Polsce i na świecie. Jest to także promocja kultury żydowskiej. - Będą tango, dwudziestolecie międzywojenne oraz muzyka improwizowana - dodaje. Wymienia również artystów, których możemy spodziewać się na festiwalu. Wśród nich są Maria Pomianowska, Małgorzata Czyżewska czy Karolina Cicha. Serdecznie zaprasza muzyków do wspólnego improwizowania na scenie. 

Pomysłodawca w audycji mówi także o tym, co dzieje się wieczorem w Domu Polonii 2 maja i o tym, co wybrzmi na koncercie z polską muzyką w Watykanie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Sebastianem Wypychem.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Goście: Sebastian Wypych (muzyk, pomysłodawca festiwalu "Diaspora")

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 13.20

K.A


Czytaj także

Olga Bończyk: to będzie płyta dojrzałej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 14:32
- Jestem wykształconym muzykiem. Wiem, co robię na scenie muzycznej i w związku z tym wybory muzyczne, których dokonuję już od ponad 33 lat są naprawdę bardzo świadome – mówiła w audycji Olga Bończyk. Artystka zaprezentowała w audycji swój nowy utwór zatytułowany "Więcej niż kochanek", będący zapowiedzią jej czwartego albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Drapała: ze Zbyszkiem Hołdysem pracuje się świetnie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 16:05
Łukasz (Luke) Drapała z zespołu rockowego "Chemia" powraca w nowym projekcie "Chevy". Ma na swoim koncie współpracę z m.in takimi artystami jak Zbigniew Hołdys, czy Renata Przemyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka Krzysztofa Komedy jest ciągle żywa"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:59
- W Sopocie na festiwalu w 1956 roku wszedł na scenę jako laryngolog, a wyszedł jako wybitny, polski jazzman - mówi o Krzysztofie Komedzie Dionizy Piątkowski - pomysłodawca festiwal "Era Jazzu". 23 kwietnia mija 50 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń