"Serca bicie". 11. Festiwal im. Andrzeja Zauchy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 18:20
"Muzyczna Jedynka" tym razem bezpośrednio z Bydgoszczy, gdzie odbywa się 11. edycja Festiwalu im. Andrzeja Zauchy pt. "Serca bicie". Gośćmi Marii Szabłowskiej, Pawła Sztompke i Marcina Kusego byli Jacek Cygan, Kasia Moś oraz Krzysztof Wolsztyński. 
Audio
  • Rozmowa na temat XI Festiwalu im. Andrzeja Zauchy pt. "Serca bicie" - część I
  • Rozmowa na temat XI Festiwalu im. Andrzeja Zauchy pt. "Serca bicie" - część II
Andrzej Zaucha
Andrzej ZauchaFoto: Krzysztof Świderski/PAP

- Czy dzisiaj istnieje odpowiednik Andrzeja? - zastanawiała się Maria Szabłowska. - On po prostu cieszył się, że śpiewa. Nikomu niczego nie zazdrościł […], bo wszystko umiał sam - kontynuowała, jednocześnie wskazując na lekkość i naturalność śpiewania Zauchy. Maria Szabłowska zauważyła także, że Andrzej Zaucha należał do grupy krakusów, w skład której wchodzili: Wodecki, Sikorowski, Wójcicki czy Turnau. Jak wspominała, nie konkurowali ze sobą, tylko trzymali się razem.

Według Marcina Kusego, artystą, który doskonale czuje estetykę i wyłapuje niuanse w śpiewaniu Andrzeja Zauchy, jest Kuba Badach. Takie samo zdanie ma Katarzyna Moś. - Duża w tym zasługa Kuby, że naszemu pokoleniu otworzył oczy i uszy na tego wybitnego twórcę utworów i wokalistów - przyznała młoda artystka, która na dzisiejszym festiwalu zaśpiewa dwie piosenki.

- Dla ludzi, którzy tutaj są, ten festiwal tętni Zauchą. Jego rytmy, sposoby śpiewu, piosenki, bo nikt tak nie śpiewał… Najlepiej to kiedyś powiedział Ryszard Rynkowski, że nikt nie miał takiej lekkości, takiej zdolności, takiego śpiewania bez świadomości, że są w tym jakieś trudności - mówił gość "Muzycznej Jedynki" i jednocześnie prowadzący festiwal Jacek Cygan.

Z kolei według Pawła Sztompke ważne jest to, że artyści występujący na festiwalu „Serca bicie” rzeczywiście śpiewają piosenki Zauchy. - Jest wiele konkursów imienia, a potem okazuje się, że nie padają piosenki z repertuaru patrona. Tutaj ten Zaucha brzmi i jest fajny, jest współczesny, jest inny - dodał.

Paweł Sztompke porównał Zauchę z Czesławem Niemenem. Według niego Niemen był "artystowski", spójny i skoncentrowany na sobie, natomiast Zaucha był po prostu facetem z sąsiedztwa, który śpiewał różne rzeczy, zaczynając od kabaretu, a kończąc na przeboju rockowym.

- Cieszy mnie, że festiwal jest już bardzo rozpoznawalny. Młodzi ludzie wybierają te piosenki i widzę w nich pasję - mówił Krzysztof Wolsztyński, organizator wydarzenia, po czym przyznał, że piosenki Zauchy są bardzo trudne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Ula Kaczyńska

Rozmawiali: Paweł Sztompke, Marcin Kusy, Maria Szabłowska

Goście: Jacek Cygan, Katarzyna Moś, Krzysztof Wolsztyński (artyści)

Data emisji: 03.06.2019

Godzina emisji: 13.15

DS/K.A

Czytaj także

Zbigniew Wodecki we wspomnieniach m.in. Ireny Santor, Jacka Cygana i Andrzeja Sikorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 17:00
- Był bardzo kolorowy, ale był też bardzo zdyscyplinowany. Dla niego nie było koncertu mniej ważnego. Wszystko jedno, czy była to mała, czy wielka widownia. On był zawsze na 100 procent. Wielokrotnie go podglądałam, bo myślałam, że to jest niemożliwe. Ale było możliwe - mówiła Irena Santor, wspominając Zbigniewa Wodeckiego. 
rozwiń zwiń