Joanna Rawik: nigdy nie byłam typem "słodkiej artystki"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:25
Joanna Rawik w "Muzycznej Jedynce" opowiedziała czego naczyło ją Polskie Radio, czym był dla niej przyjazd do Polski i skąd pojawiło się u niej zmaiłowanie do piosenki francuskiej. Ambasador Rumunii powiedział o jej głosie, że "wypełniał szum morza".
Audio
  • Rozmowa z artystką Joanną Rawik (Muzyczna Jedynka)
Piosenkarka i aktorka Joanna Rawik
Piosenkarka i aktorka Joanna Rawik Foto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Artystka urodziła się 31 stycznia 1934 roku jako Joanna Gronkowska, w rodzinie o polsko-rumuńskich korzeniach. Prowadząca wspomniała, że sukces Joannie Rawik przyniosła rola w filmie realizowanym w latach 60-tych "Lekarstwo na miłość", a kariera artystki zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie po przeprowadzce do Krakowa. 

Joanna Rawik przyznała w "Muzycznej Jedynce", że radio jest ważniejszą dla niej instytucją, niż szkoła. - Po przyjeździe do Polski zaczęłam słuchać Polskiego Radia, które nauczyło mnie języka polskiego. Można było usłyszeć w nim różna muzykę, nawet ludową - opowiedziała artystka podkreślając, że gdy przybyła do Polski miała zaledwie 13 lat i nie potrafiła nic powiedzieć po polsku. - Mając 17 lat znałam już język na tyle, aby wygrać konkurs na lektorkę - dodała.

Prowadząca oceniła, że w szczytowym momencie swojej kariery artystka goszcząca w studio radiowej Jedynki nie wpisywała się w kanony "słodkiej artystki". - Nigdy tak naprawdę nie byłam typem słodkiej artystki - zgodziła się Joanna Rawik.

Co Joannę Rawik sprowadziło do Paryża? Jakim typem artystki była? Jacy artyści ją inspirowali najbardziej? Jak wydała swoją pierwszą książkę?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audcyji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Anna Will

Gość: Joanna Rawik (artystka)

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 13.26

K.A/DS

Czytaj także

Dikanda i "Muzyka Czterech Stron Wschodu"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 17:00
Są postrzegani jako charyzmatyczny folkowy zespół muzyczny. Swoją twórczość określają jako "Muzykę Czterech Stron Wschodu", ponieważ jest ona inspirowana muzyką ludową wielu grup etnicznych. Gośćmi radiowej Jedynki byli członkowie zespołu Dikanda: Anna Witczak - Czerniawska oraz Szymon Bobrowski. 
rozwiń zwiń