Krzysztof Dzikowski: tekściarze stali się niepotrzebni

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 17:33
Jest autorem tekstów piosenek, które stały się wielkimi przebojami. Jednym z pierwszych utworów, do którego napisał słowa jest słynna piosenka zespołu Czerwone Gitary pt: "Anna Maria". 
Audio
  • Krzysztof Dzikowski o pisaniu tekstów (Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Dzikowski
Krzysztof Dzikowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

O początkach powstania przeboju formacji Czerwonych Gitar opowiedział na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Dzikowski. - Dostałem muzykę od Seweryna Krajewskiego i otrzymałem polecenie, że musi być Anna Maria w tzw. haśle piosenki - zaznaczył. 

Gość audycji na pytanie co się zmieniło z perspektywy autora tekstów mając na uwadze 50. lat jego twórczości odpowiada, że z pewnością zmienili się ludzie piszący piosenki. - Jeżeli chodzi o technikę pisania to tu się nic nie powinno zmienić. Zmienili się ludzie piszący, tekściarze są niepotrzebni. Kiedyś Jacek Cygan na zebraniu mi powiedział "witam przedstawiciela ginącego zawodu". Jest to smutna prawda. - dodał Krzysztof Dzikowski. 

Pod koniec roku odbędzie się koncert, który przygotowuje Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego. Jaką nosi nazwę i kto wystąpi podczas koncertu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Krzysztof Dzikowski 

Data emisji: 20.06.2019

Godzina emisji: 14.22

ans/K.A

Czytaj także

Chris Schittulli: wszystko zaczęło się od Cygana

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:25
Chris Schittulli to francuski muzyk włoskiego pochodzenia, który zakochał się w Polce i w Polsce. Jego fascynacja naszym krajem rozpoczęła się od współpracy z Jackiem Cyganem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twarzą w twarz …. z Cohenem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 23:05
Piosenki w tłumaczeniu Macieja Zembatego na żywo śpiewają Wojciech Skibiński i Krzysztof Taraszka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: piosenka filmowa jest odbiciem czasów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 17:10
"Cinema Cygan. Piosenki filmowe Jacka Cygana" to zbiór piosenek autorstwa Jacka Cygana, napisanych do produkcji znanych zarówno z dużego, jak i małego ekranu. O które piosenki chodzi?
rozwiń zwiń