Małgorzata Tekiel: głos ludzki jest najczulszym instrumentem

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 15:00
Małgorzata Tekiel, będąca legendą polskiej muzyki niezależnej opowiedziała w "Muzycznej Jedynce" o współpracy z wielkimi artystami, którzy zdecydowali się współtworzyć album "Janerka Na Basy I Głosy". Czy muzycy mieli "wolną rękę" w wybieraniu utworów?
Audio
  • Rozmowa z Małgorzatą Tekiel o projekcie "Janerka Na Basy i Głosy" (Muzyczna Jedynka)
Fragment okładki płyty Janerka na basy i głosy
Fragment okładki płyty" Janerka na basy i głosy"Foto: materiały prasowe

Małgorzata Tekiel, basistka związana niegdyś z zespołami Będzie Dobrze, Deuter, 52UM, Pudelsi, obecnie gra w żeńskiej grupie Pochwalone. Z basistą i liderem zespołu Made In Poland, Piotrem Pawłowskim, jest pomysłodawczynią albumu-hołdu dla Lecha Janerki pt. "Janerka na basy i głosy". - Brałam aktywny udział w powstawaniu płyty i byłam przy prawie wszystkich nagraniach wokali, poza nagraniem Kasi Nosowskiej, która zrobiła to w swoim domu - przyznał gość Jedynki. 

Na płycie znajduje się kilkanaście kompozycji Janerki zagranych jedynie na basie, różnie wykorzystywanym, nawarstwianym i przetwarzanym, a brzmienie instrumentów uzupełniają głosy wybitnych wokalistów i wokalistek. - Uznaliśmy, że głos ludzki jest najbardziej intymnym instrumentem, dlatego daliśmy wolność wyboru piosenki artystom - powiedział gość jedynki, dodając, że wokalista musi dobrze czuć się z tym, co zaśpiewa. Małgorzata Tekiel przyznała, że do tworzenia albumu pomysłodawcy wybrali muzyków, z których "twórczością byli związani i których twórczość na nich oddziaływuje".

Jacy artyści zaśpiewali na płycie "Janerka Na Basy i Głosy"? Kto był najbardziej entuzjastycznie nastawiony do uczestniczenia w projekcie? Czy Lech Janerka miał wgląd do powstającego materiały na płytę? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Małgorzata Tekiel (polska basistka)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 13.17

K.A/ans


Czytaj także

Marcin Nierubiec: poezja Baczyńskiego towarzyszy mi od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 16:33
Marcin Nierubiec w "Muzycznej Jedynce" opowiedział, dlaczego przy tworzeniu muzyki inspirował się poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i dlaczego zapragnął, aby tomiki polskiego poety były "ciągle żywe".
rozwiń zwiń