Anita Lipnicka o nowej płycie: to jest mój portret wielokrotnie złożony

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 15:39
- Jestem tuż przed premierą płyty z zupełnie nowymi aranżacjami piosenek z różnych okresów mojej twórczości. W tym roku świętuję 25-lecie pracy artystycznej - mówi Anita Lipnicka. Wokalistka opowiada w radiowej Jedynce o nowym albumie "OdNowa" i nowej wersji piosenki, która była jednym z największych polskich przebojów lat dziewięćdziesiątych.
Audio

Anita Lipnicka to jedna z najsłynniejszych polskich piosenkarek współczesnej sceny muzycznej. Swoją profesjonalną przygodę z muzyką rozpoczęła w 1993 roku, kiedy dołączyła do zespołu Varius Manx. Później Anita Lipnicka skupiła się na karierze solowej i współpracy z Johnem Porterem, z którym wydała kilka albumów. Teraz wokalistka powraca z nową wersją hitu "Piosenka księżycowa". Utwór zapowiada nowy album Anity Lipnickiej zatytułowany "OdNowa".

- Będąc młodą dziewczyną, niczego nie planowałam. Po prostu wiedziałam, że muszę śpiewać, ponieważ jest to mój sposób wyrażenia siebie. Napędzała mnie miłość do muzyki, podobnie jak pragnienie wyrażania siebie poprzez dźwięki i słowa - opowiada o początkach swojej kariery Anita Lipnicka.

Z jakiego powodu wokalistka zdecydowała się nagrać album "OdNowa"? - Jest to mój tort okolicznościowy z okazji ćwierćwiecza pracy twórczej. Jestem osobą, która generalnie nie lubi oglądać się wstecz i zawsze pruje do przodu, ale pomyślałam, że może to jest ten moment, kiedy należałoby trochę zatrzymać się i spojrzeć przez ramię wstecz - tłumaczy artystka. - Zmobilizowali mnie do tego moi fani, którzy zaczęli przyprowadzać dzieci na moje koncerty i które zostały spłodzone do moich piosenek (…). Pomyślałam, że zamiast odcinać się od przeszłości, trzeba przytulić przeszłość i zwrócić na nią większą uwagę - dodaje.

- Przez 25 lat opowiedziałam tyle historii po swojemu, dlatego teraz pomyślałam: "a co gdyby dać moje piosenki innym producentom i jaka byłaby ich wizja?". Właściwie to jest płyta producencka, na której jesteśmy gościem i sygnowana moim nazwiskiem. Była to olbrzymia przygoda, wystarczy wyobrazić sobie, co przeżywałam, jak dostawałam pierwsze wersje piosenek, z którymi jestem tak emocjonalnie związana, a one były wykręcone do góry nogami - słyszymy.

Jaka muzyka do dziś porusza Anitę Lipnicką? Czy piosenki Anety Lipnickiej zapisały się na trwałe w leksykonie polskiej muzyki? Jak bardzo zmieniło się oblicze polskiej muzyki?

Zapraszamy do wysłuchania i oglądania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy

Gość: Anita Lipnicka (piosenkarka)

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 13.19

DS

Czytaj także

Anita Lipnicka: niedługo będę jak Mick Jagger

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 19:44
- Każda Anita jest prawdziwa: i ta z Varius Manx, i z Johnem Porterem, sama i z Kapelusznikami. Jestem mistrzynią w mówieniu "nie", a cała moja kariera jest usłana rewoltami i tworzeniem muzyki z głębi serca - mówi Anita Lipnicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy projekt Piotra Rubika. Premiera w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 18:10
Piotrowi Rubikowi sprawia radość, że raz może napisać psalm, a niedługo potem piosenkę popową. Właśnie niedawno taką piosenkę stworzył do spółki z Marcinem Januszkiewiczem.
rozwiń zwiń