L. Możdżer o Mieczysławie Koszu: niesamowita, widowiskowa, światowa kariera

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:34
- Kiedy usłyszałem nazwisko Mieczysława Kosza, którego muzykę bardzo dobrze znałem, wiedziałem, że to jest warte wysiłku. Żeby przypomnieć go publiczności - mówi w "Muzycznej Jedynce" Leszek Możdżer, autor muzyki do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". W jaki sposób udało się połączyć język Mieczysława Kosza ze współczesnością?
Audio
  • Jak powstała muzyka do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"? (Muzyczna Jedynka)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Jakub Kaczmarczyk / PAP

W drugiej połowie października do kin wejdzie film "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Jest to produkcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami związanymi z historią niewidomego geniusza fortepianu. Główny bohater jako dziecko traci wzrok. Jego matka oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach, gdzie w ośrodku dla niewidomych ten odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, żeby na nowo widzieć i opowiadać świat. Mieczysław Kosz zostaje świetnym pianistą klasycznym, a z czasem odkrywa jazz...

Film: Next Film / Youtube

Kosz był niesamowitą postacią

- To była niesamowita postać. Mietek Kosz stracił wzrok w wieku 12 lat i wtedy zaczął interesować się muzyką. Opuścił nas w wieku 29 lat, zrobiwszy niesamowitą, zjawiskową, widowiskową i światową karierę. To były lata 60. i 70., a wtedy nie było tak łatwo wyjechać i pokazać się - opowiada Leszek Możdżer, kompozytor, pianista jazzowy i twórca muzyki filmowej.

Chciał wydobyć jasną stronę geniusza

Leszek Możdżer był odpowiedzialny za przygotowanie całej strony muzycznej filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". - Sporo mnie to kosztowało. To był rok pracy, podczas którego zostawiłem dużo życiowej energii. Staraliśmy się zrobić taki destylat, żeby nie infekować publiczności ciemną stroną Kosza, tylko pokazać ją. Próbowałem wydobyć jasne strony Mieczysława Kosza - dodaje gość Jedynki.

Znaleziono kompromis

- Wiedziałem, że warto opowiedzieć o nim i przypomnieć go publiczności. To jest też wymarzony temat dla kompozytora i pianisty. (W filmie - red.) jest trochę oryginalnej muzyki Mieczysława Kosza, natomiast prawdą jest to, że ta muzyka nie do końca dobrze działała w filmie. Z powodu archaicznego języka (…). Musieliśmy znaleźć rozsądny kompromis, żeby wykorzystać narzędzia, którymi dysponuję jako pianista pracujący często dla filmu i wypowiadający się w języku współczesnym, ale też czerpiąc ze spuścizny, którą pozostawił po sobie Kosz - tłumaczy Leszek Możdżer.

Jak wysoki poziom reprezentował Mieczysław Kosz? Na jakie pytanie stara się odpowiedzieć film "Ikar. Legenda Mietka Kosza"? Czym różni się język Mieczysława Kosza od tego współczesnego?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

ProwadziłaAnna Will

Rozmawiał: Paweł Sztompke

Gość: Leszek Możdżer (kompozytor, pianista jazzowy i twórca muzyki filmowej)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 13.23

DS

Czytaj także

Leszek Możdżer łączy jazz z barokiem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:40
25 listopada będzie dla Leszka Możdżera dniem szczególnym. Tego dnia odbedą się dwie ważne dla niego premiery - płyty i opery.
rozwiń zwiń