Lena Piękniewska: teksty, które chciały zaczarować tragiczną rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 17:41
"Coś przyjdzie: miłość lub wojna" to projekt muzyczny będący owocem przypadkowego spotkania pieśniarki i aktorki Leny Piękniewskiej z kompozytorem Pawłem Skorupką. Zawiera piosenki do tekstów napisanych w trakcie wojny przez żydowskie dzieci.
Audio
  • Lena Piękniewska o płycie "Coś przyjdzie: miłość lub wojna" (Muzyczna Jedynka)
Lena Piękniewska
Lena PiękniewskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ich wspólną inspiracją stał się wiersz Abramka Koplowicza "Marzenie". Napisany przez trzynastolatka w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków, utwór ten został z czasem symbolem dziecięcego pisarstwa w czasie zagłady. Abramek Koplowicz zginął w Auschwitz w wieku lat czternastu, jednak jego spuścizna ocalała dzięki przyrodniemu bratu autora, Lolkowi Grynfeldowi, mieszkającemu do dziś w Izraelu.

Autorzy projektu, oprócz wierszy Koplowicza, wybrali utwory literackie Zuzanny Ginczanki, Abrahama Cytryna i Janki Hescheles. - Abram Cypryn miał między 8 a 16 lat i Janka Heszeles miała 11 lat i jest jedyną, która przeżyła. Janka obecnie Altman mieszka w Tel Awiwie - mówi gość "Muzycznej Jedynki". Zuzanka Ginczanka była starsza, bo w chwili śmierci od niemieckich kul miała 27 lat.

Lena Piękniewska jest w kontakcie listownym z Janką. Wspomina, że autorka nie zgodziła sie na pierwsza wersję piosenki, gdyż na potrzeby wokalu tekst został trochę "uładzony". W rezultacie została dograna piosenka z oryginalnym tekstem. - Nie jest idealna muzycznie, nie jest idealna słownie, ale to jest jej historia i my to uszanowaliśmy - podkreśla piosenkarka.

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, jak Lena Piękniewska dotarła do tekstów, okraszonej również dwiema piosenkami z płyty.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Anna Will

Gość: Lena Piekniewska (wokalistka)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 13.24

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Lemkin - twórca pojęcia "ludobójstwo"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 05:45
Jego misją życiową był przekonanie świata do koncepcji nowej zbrodni prawa międzynarodowego – zbrodni ludobójstwa. To dzięki niemu w 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło nową, opracowaną przez Lemkina Konwencję o Zapobieganiu i Karaniu Zbrodni Ludobójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oddajcie mi swoje dzieci". Wielka czystka niemiecka w getcie łódzkim

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:55
To był najtragiczniejszy moment w historii getta w Łodzi. 5 września 1942 roku rozpoczęła się wywózka do obozu zagłady ponad 15 tys. ludzi - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych po 65. roku życia oraz chorych i niepracujących.
rozwiń zwiń