X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tylko smutek jest piękny" - opowieść o Mieczysławie Koszu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:20
- Ja pisałem w tej książce, że to był taki romantyk bliski jazzowej awangardy. To taka sprzeczność sama w sobie, ale tak to wyglądało. Z jednej strony miał wykształcenie klasyczne, a jazzu nauczył się grać sam w zakopiańskich knajpach, krakowskich kawiarniach, a potem w warszawskich klubach, w których też grywał - tak o Mieczysławie Koszu mówił Krzysztof Karpiński, autor książki "Tylko smutek jest piękny". 
Audio
  • "Tylko smutek jest piękny" - opowieść o Mieczysławie Koszu (Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Karpiński
Krzysztof KarpińskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Między pięknem muzyki, a tragedią życia. "Tylko smutek jest piękny" jest to pierwsza pełna biografia genialnego pianisty i kompozytora jazzowego - Mieczysława Kosza. Niewidomy artysta zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Mówiono o nim, że posiadał "talent muzyczny światowego formatu". Jesienią tego roku na ekrany kin trafi film Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza", w którym rolę tytułową gra Dawid Ogrodnik, a do księgarń - nowe, zaktualizowane wydanie książki "Tylko smutek jest piękny…" - kultowej wśród fanów jazzu biografii pianisty autorstwa Krzysztofa Karpińskiego.

- Zastanawiało mnie dlaczego zginął, co się stało i jak to możliwe, że w centrum Warszawy w cywilizowanym kraju, niewidomy świetny pianista wypadł z okna - mówi autor książki Krzysztof Karpiński. 

Autor zaznacza, że gdy dowiedział się, że pianista zginął tragicznie, zainteresował się bliżej jego osobą. - Nagle czytam w prasie w 1973 roku, że zginął tragicznie i wtedy sięgnąłem do akt prokuratora, ponieważ wiedziałem z urzędu, że w takich sytuacjach przeprowadza się postępowanie wyjaśniające. (...) Z tych dokumentów znajdujących się w aktach wynikało, że wypadł z okna. Gdyby wyskoczył, to jak biegli twierdzą, miałby obrażenia nóg - powiedział. 

***

 W 1967 artysta dokonał pierwszych nagrań dla Polskiego Radia. 

Jak wyglądało spotkanie autora z Ewą - ówczesną narzeczoną artysty? Co mówili o nim przyjaciele ze Szkoły Muzycznej w Krakowie? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Krzysztof Karpiński (autor książki) 

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 14.21

ans 



Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filip Wojciechowski: kocham muzykę, która do mnie przemawia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 16:45
Filip Wojciechowski Trio wystąpi z Polską Orkiestrą Radiową w ramach cyklu koncertów "To, co najpiękniejsze…" 25 stycznia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: staramy się nadać piosenkom Piotra Szczepanika nowy blask

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:15
W sobotę 28 września w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Tym razem artyści wykonają utwory Piotra Szczepanika - piosenkarza, gitarzysty i aktora. 
rozwiń zwiń