39. Rawa Blues Festival. Dwa dni, trzy sceny, wielu muzyków

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 17:35
- Blues jest moim hobby, a właściwie trochę przeznaczeniem - mówi Irek Dudek, dyrektor Rawa Blues Festival, którego 39. edycja odbywa się dziś i jutro w Katowicach. Na miejscu obecna jest "Muzyczna Jedynka". Z kim jeszcze porozmawiał Marcin Kusy?
Audio
Irek Dudek i Marcin Kusy
Irek Dudek i Marcin KusyFoto: Andrzej Tłokowski / Polskie Radio

Historia Rawa Blues Festival sięga 1981 r. To jedyny festiwal, na którym występowali wszyscy legendarni artyści polskiego bluesa, a wielu z nich rozpoczynało tu swoją karierę. Do najznakomitszych wykonawców należą: Tadeusz Nalepa, Dżem, Easy Rider, Jan Kyks Skrzek, Irek Dudek, Martyna Jakubowicz i Nocna Zmiana Bluesa.

Ponadto przed katowicką publicznością występowali również światowej sławy bluesmani, w tym m.in. Robert Cray, Keb' Mo', JJ Grey & Mofro, Koko Taylor, Nora Jean Bruso, Debbie Davies, Little Charlie & The Nightcats, James Blood Ulmer, Lil' Ed & The Blues Imperials, Big Bill Morganfield i wielu innych.

Irek Dudek, czyli człowiek-orkiestra

Już dziś w NOSPR wystąpi Irek Dudek, jednocześnie organizator festiwalu oraz artysta. - Lubię wyzwania i lubię, gdy zawsze jest pod górę. Mam nadzieję, że występ wyjdzie dobrze - słyszymy od Irka Dudka.

Na scenie pojawi się również Rick Estrin z The Nightcats. Jak zapewnia, zagra wiele utworów z najnowszego albumu, ale nie zapomni również o piosenkach, które gra od zawsze.

- Jest to wspaniały festiwal, dlatego uwielbiam na niego wracać. Tutaj ludzie kochają muzykę - mówi Rick Estrin.

Zawdzięczają wiele Irkowi Dudkowi

Swoimi wspomnieniami dotyczącymi festiwalu podzielił się także Maciej Lipina, wokalista, gitarzysta, autor piosenek, założyciel i lider grupy Ścigani. - Na Rawa Blues jeździłem właściwie od dziecka. Najpierw sam z Mikołowa autobusem, później z rodzicami, aż w końcu udało mi się zagrać - opowiada.

- Irek Dudek nauczył mnie, że należy być otwartym, korzystać ze swojej kompetencji i że należy otwierać wyobraźnię i ją wykorzystywać. Nie boję się tego i robię to konsekwentnie od lat - mówi Grzegorz Kapołka, gitarzysta bluesowy.

W audycji nie zabrakło również ciekawostek o muzykach, które przedstawił Andrzej Matysik z czasopisma "Twój Blues".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jedynka na 30. Rawa Blues Festival

Dlaczego blues zawsze latał wokół Irka Dudka? Z jakiego powodu Maciej Lipina śpiewał na... leżąco? Czego warto posłuchać na Rawa Blues Festival?

Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Rozmawiał: Marcin Kusy

Goście: Irek Dudek, Rick Estrin, Maciej Lipina, Grzegorz Kapołka, Andrzej Matysik

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 13.00-15.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irek Dudek zaprasza na kolejną edycję "Rawa Blues Festival"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 18:08
Niebawem kolejna impreza dla fanów muzyki bluesowej. O kolejnej, 39. edycji "Rawa Blues Festival", która odbędzie się w dniach 11 - 12 października mówi twórca i organizator festiwalu Ireneusz Dudek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 i 12 października kolejny Rawa Blues Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 18:16
Twórca i organizator festiwalu Ireneusz Dudek wyjaśnia, że to jest charakterystyczne dla Rawy, że szuka różnorodności w wykonawcach. - Ja nie mam zamkniętego przedziału, że blues jest odtąd dotąd, ja jestem otwarty na wszystko  - mówi.Jak go ciekawi jakaś muzyka, to zaprasza wykonawców.
rozwiń zwiń