40-lecie pracy artystycznej "legendy polskiego rock'n'rolla"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:55
Jego droga muzyczna zaczęła się w liceum, gdzie grał w zespole Ndst, wykonującym standardy bluesowe i rock'n'rollowe. Potem wraz z Wojciechem Jaczyczką (później "Śmierć Kliniczna") grywał w różnych, efemerycznych składach. Gościem "Muzycznej Jedynki" był muzyk, gitarzysta, kompozytor oraz autor tekstów Dariusz Dusza. 
Audio
  • 40-lecie pracy artystycznej Dariusza Duszy (Muzyczna Jedynka)

- Nie waham się powiedzieć: legenda polskiego rock'n'rolla. "Śmierć kliniczna", dziś powiedziałem o tym, to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów, które stąpały po polskiej ziemi- zapowiedział spotkanie z artystą Marcin Kusy, dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki. 

Dariusz Dusza podczas audycji wspominał swoją artystyczną drogę mówiąc jednocześnie, że 40 lat na scenie muzycznej "zleciało bardzo szybko". - Rock'n'roll konserwuje, a tak poza tym to strasznie szybko przeleciało i właściwie mam wrażenie, że jestem na początku tej drogi - mówił artysta. 

W 1981 został liderem i współzałożycielem zespołu "Śmierć Kliniczna". Muzyk wspominał również na antenie radiowej Jedynki pierwsze chwile pracy w zespole. - Pamiętam ten czas, pamiętam bunt i siłę (...). Przez rok przez 6 dni w tygodniu mieliśmy próby i całe tamto życie spędzałem z gitarą i kolegami. Cały czas ćwiczyliśmy i próbowaliśmy. Właściwie muzyka w stu procentach wypełniała całe moje życie - powiedział Dariusz Dusza. 

Źródło: MTJ Wytwórnia Muzyczna YouTube 

Artysta ma na swoim koncie nie tylko dorobek muzyczny, ale i literacki. Jest autorem sześciu książek, a dzisiaj w "Muzycznej Jedynce" zaprezentował kolejną powieść pt. "Zombie Fest". - Napisałem powieść o ataku zombie na festiwalu rockowym w 1985 roku. Powieść będzie miała premierę w czwartek i mam nadzieję, że będzie się podobać - dodał. 

W którym roku artysta rozpoczął współpracę z Shakin'Dudi? Co podarował Aleksander Nowacki Dariuszowi Duszy z okazji jubileuszu pracy artystycznej? Czy w nowej powieści muzyka pojawiają się wątki historyczne? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Rozmawiał: Marcin Kusy 

Goście: Dariusz Dusza (muzyk rockowy), Aleksander Nowacki (muzyk, kompozytor, członek SAWP) 

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 13.26

ans

Czytaj także

Shakin' Dudi o uzależnieniu, chorobie i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 12:05
- Stając się rock'n'rollowcem nie wylewałem za kołnierz. Wtedy pomógł mi Bóg, wreszcie poznałem swoją przyszłą żonę, a jej warunkiem postawionym przed ślubem kościelnym była całkowita rezygnacja z alkoholu - wspomina muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irek Dudek: specjalnie przygotowuję swój band na Rawę Blues

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 15:30
Przed nami największy i jeden z najstarszych w Polsce festiwali bluesowych. 29-30 września w Katowicach odbędzie się Rawa Blues.
rozwiń zwiń