L. Ledoff o muzyce K. Komedy: słowiańska i trochę mroczna

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:45
- Grając Krzysztofa Komedę, chyba więcej wiem o sobie i kim jestem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Lena Ledoff, która wspólnie z Adamem Rymarzem przypomina twórczość znanego na całym świecie kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. W tym roku mija 50 lat od jego śmierci.
Audio
  • Rozmowa z Leną Ledoff i Adamem Rymarzem (Muzyczna Jedynka)
Lena Ledoff i Adam Rymarz
Lena Ledoff i Adam RymarzFoto: Adam Rymarz / Youtube

Dźwięki, które wydobywają się z twórczości Leny Ledoff, są ciepłe i czasami bardzo mocne. Jednocześnie są to dźwięki kojarzone z Krzysztofem Komedą, ale też nie takie wprost.

Łączy twórczość wielkich muzyków

- Czerpię przede wszystkim ze swojego doświadczenia pianistki i mojego wykształcenia pianistycznego. Powiem odważnie, że jestem przedstawicielką moskiewskiej szkoły fortepianowej, więc Rachmaninow i Chopin jak najbardziej są moimi inspiracjami i źródłami - opowiada Lena Ledoff.

Dla Leny Ledoff ważna jest również twórczość Krzysztofa Komedy. Potrafi ona łączyć jego twórczość z romantyzmem Fryderyka Chopina. - Muzyka Chopina i Komedy jest dla mnie bardzo bliska. Może dlatego, że jest słowiańska, trochę mroczna, trochę ckliwa. Grając Chopina i Komedę, chyba więcej wiem o sobie i kim jestem - dodaje.

Opowiada swoje historie

Z naszym gościem współpracuje wokalista Adam Rymarz. Jak zauważa Paweł Sztompke, Adam Rymarz "śpiewa Komedę w sposób taki bardzo ciepły".

- To chyba bardziej jest moja interpretacja i wizja tych melodii i tekstów. Myślę, że śpiewam je inaczej niż wszyscy (…). Przez te piosenki mam też swoje historie do opowiedzenia i to chyba tak działa. Nie wyobrażam sobie, żeby je śpiewać w inny sposób - odpowiada Adam Rymarz.

Lena Ledoff i Adam Rymarz przyznają, że ich duet jest zharmonizowany, ponieważ słuchają siebie nawzajem i lubią się także poza sceną.

Gdzie odbędą się kolejne koncerty Leny Ledoff i Adama Rymarza?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke

Goście: Lena Ledoff i Adam Rymarz

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

Śpiewnik z utworami Krzysztofa Komedy  

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 16:30
Janusz Szrom pracuje nad książką "Krzysztof Komeda Song Book". - To jest śpiewnik z utworami muzycznymi, do których teksty napisali wielcy mistrzowie – mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka Krzysztofa Komedy jest ciągle żywa"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 23:59
- W Sopocie na festiwalu w 1956 roku wszedł na scenę jako laryngolog, a wyszedł jako wybitny, polski jazzman - mówi o Krzysztofie Komedzie Dionizy Piątkowski - pomysłodawca festiwal "Era Jazzu". 23 kwietnia mija 50 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń