Sławomir Przybył o "Megafonie": skłania do zastanowienia się

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 19:28
- Nawet najsmutniejsza muzyka powinna mieć ten promyk nadziei - mówi w "Muzycznej Jedynce" Sławomir Przybył. Artysta opowiada o swojej debiutanckiej płycie "Megafon". Dlaczego warto jej posłuchać?
Audio
  • Sławomir Przybył o najnowszej płycie (Muzyczna Jedynka)
Sławomir Przybył
Sławomir PrzybyłFoto: Agencja Muzyczna Polskiego Radia / Youtube

Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się debiutancki album zespołu Przybył - "Megafon", na którym znajduje się 11 utworów na dwie gitary, kontrabas, trąbkę, skrzypce, akordeon, instrumenty klawiszowe oraz perkusję. Liderem zespołu jest gitarzysta i autor piosenek Sławomir Przybył.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Jaki jest "Megafon"?

- Mam nadzieję, że płyta skłania do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad sprawami uniwersalnymi, ale dotykającymi chyba każdego z nas - opowiada Sławomir Przybył.

Na krążku można usłyszeć dźwięki akordeonu. Momentami ma się wrażenie, że piosenka, gdzie ten instrument został użyty, wznosi się na wyżyny muzycznej sztuki. - Akordeon miał swój fundament od początku w koncepcji kompozycji tych utworów. Ten instrument ma wielkie i nieograniczone pasmo brzmieniowe - dodaje gość Jedynki.

Promyk nadziei

- Nawet najsmutniejsza muzyka powinna mieć ten promyk nadziei, który mam nadzieję, że w tych tekstach mimo wszystko jest. Oprócz tego, że są przykryte treścią inspirowaną tramwajem, który jest metaforą rzeczywistości (…), liczę, że jest ten promyk nadziei, którego celem nie jest zdołowanie człowieka, tylko zastanowienie się nad pewnymi sprawami, ale również powrót do optymistycznych spraw, że jest coś jeszcze więcej niż tylko to, co widzimy i co jest namacalne na tym świecie - tłumaczy Sławomir Przybył.

Czy "Megafon" wprowadza w niepokój? Dlaczego akordeon był tak ważny w całym projekcie? Czym jest tramwaj w "Megafonie"?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Gość: Sławomir Przybył (muzyk)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 14.20

DS

Zobacz więcej na temat: Anna Will MUZYKA album

Czytaj także

Antonina Krzysztoń: jeśli ktoś dzięki tej płycie odnajdzie nadzieję, to będę szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:01
Antonina Krzysztoń jest polską pieśniarką i kompozytorką. Wrażliwość i uduchowienie to wartości, jakie artystka przeniosła na album "Pieczęć". Jej delikatnemu głosowi towarzyszy akompaniament jazzowego artysty - Andrzeja Jagodzińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie pracy artystycznej "legendy polskiego rock'n'rolla"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:55
Jego droga muzyczna zaczęła się w liceum, gdzie grał w zespole Ndst, wykonującym standardy bluesowe i rock'n'rollowe. Potem wraz z Wojciechem Jaczyczką (później "Śmierć Kliniczna") grywał w różnych, efemerycznych składach. Gościem "Muzycznej Jedynki" był muzyk, gitarzysta, kompozytor oraz autor tekstów Dariusz Dusza. 
rozwiń zwiń