R. Wiśniewski: muzyka Europy Środkowo-Wschodniej ma coś do powiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:47
- Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" pokazujemy, że muzyka regionu jest bardzo żywa - podkreślił w radiowej Jedynce dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Festiwalu, który rozpocznie się w piątek (15.11) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Dr hab. Rafał Wiśniewski o II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" (Muzyczna Jedynka)
Eufonie
"Eufonie"Foto: mat. promocyjne

"Eufonie" to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw. Wydarzenia kulturalne w ramach projektu prezentują muzykę różnych epok i stylów: od muzyki poważnej do ambitnej muzyki popularnej poprzez muzyczne eksperymenty. 

Jeszcze więcej artystów

W ubiegłym roku na Festiwalu pojawiło się pół tysiąca wykonawców. Teraz ich liczba jeszcze wzrośnie. - W tym roku będzie 140 artystów więcej. Wystąpi 640 wykonawców, którzy będą reprezentować 20 krajów: od Azerbejdżanu aż po Stany Zjednoczone - stwierdził dr hab. Rafał Wiśniewski.

Muzyczna podróż

Dr hab. Rafał Wiśniewski zauważył, że Festiwal pokazuje, iż muzyka naszego regionu jest bardzo żywa. - Muzyka Europy Środkowej jest zbitką pojęciową, ponieważ składa się z wielu różnych tradycji i wielkich artystów poszczególnych krajów. Przybliżając ten region chcemy nie tyle koncentrować się na muzyce z kręgu niemieckiego, austriackiego czy rosyjskiego, tylko pokazać muzykę regionu: Polski, Słowacji, Czech, Węgier czy Chorwacji - dodał.

- Muzyka jest dla wszystkich. Muzyka to estetyka, która powinna nam towarzyszyć i ta podróż zaczyna się od piątku od godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie - przyznał gość Jedynki, jednocześnie zapraszając naszych słuchaczy do udziału w Festiwalu.

Co jest główną zasadą Festiwalu? W jakich salach odbędą się koncerty? Na czym polega transfer muzyki "Eufonie"?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Pawła Sztompke z dr. hab. Rafałem Wiśniewskim.

Polskie Radio S.A. jest patronem medialnym wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: dr hab. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dyrektor II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie")

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 13.17

kk/DS

Czytaj także

Sławomir Przybył o "Megafonie": skłania do zastanowienia się

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 19:28
- Nawet najsmutniejsza muzyka powinna mieć ten promyk nadziei - mówi w "Muzycznej Jedynce" Sławomir Przybył. Artysta opowiada o swojej debiutanckiej płycie "Megafon". Dlaczego warto jej posłuchać?
rozwiń zwiń