A. Wilczyńska o "Wilczych jagodach": jesteśmy na widoku i pod mikroskopem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 14:59
- To jest niebywałe doświadczenie, bo przestrzeń, którą wypełniamy fortepianem i głosem, stanowi niebywałą chemię i niebywały rodzaj współpracy poprzez współsłuchanie i współtworzenie tej muzyki - mówi o najnowszej płycie "Wilcze jagody" Agnieszka Wilczyńska. Już niedługo utwory z tego albumu usłyszymy w studiu koncertowym im. Władysława Szpilmana.
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Wilczyńską (Muzyczna Jedynka)
Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński
Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński Foto: Weronika Kosińska

W najbliższy czwartek, 5 grudnia o godz. 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach "Sceny Szpilmana - Jedynka Live!". Przed publicznością wystąpią Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński, którzy przedstawią swoją najnowszą płytę "Wilcze jagody".

11 wilczych jagód

- Jest 11 owoców naszej pracy, czyli 11 utworów na tej płycie. Są to kompozycje Andrzeja Jagodzińskiego ze słowami znakomitych poetów: Wiesława Sujkowska, Andrzej Poniedzielski, Jan Wołek i Stanisław Tym - opowiada Agnieszka Wilczyńska.

Przyjaźń od lat

Andrzej Jagodziński jest nie tylko wybitnym muzykiem jazzowym, ale również muzycznym przyjacielem Agnieszki Wilczyńskiej, z którym przemierza Polskę od lat.

- Nasza muzyczna przyjaźń trwa od 15 lat. Pierwszy koncert zagraliśmy w 2004, to były "Zaduszki Jazzowe" z muzyką Krzysztofa Komedy w Teatrze Nowym, który już właściwie nie istnieje, a my nadal gramy - słyszymy.

Ta płyta jest niebywałym doświadczeniem

Agnieszka Wilczyńska przyznaje, że wspólna płyta "Wilcze jagody" była naturalną koleją rzeczy.

- Jest to płyta w duecie, więc tak jak ktoś powiedział, jest to odważny ruch. W pewien sposób jesteśmy na tacy, na widoku, pod lupą, pod mikroskopem… To jest niebywałe doświadczenie, bo przestrzeń, którą wypełniamy fortepianem i głosem, stanowi niebywałą chemię i niebywały rodzaj współpracy poprzez współsłuchanie i współtworzenie tej muzyki - dodaje.

Jak Agnieszka Wilczyńska wspomina wcześniejszą twórczość? Który tekst z płyty napisała nasza rozmówczyni? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Rozmawiał: Paweł Sztompke

Gość: Agnieszka Wilczyńska (artystka)

Data emisji: 28.11.2019 r. 

Godzina emisji: 13.22

DS

Czytaj także

Anita Lipnicka o nowej płycie: będzie dużo niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 16:55
- Muszę stanąć twarzą w twarz z tym, że śpiewam od 25 lat. Wypadało zaznaczyć ćwierćwiecze mojej pracy, dlatego pomyślałam, że zamiast nagrywać jakieś składanki i piosenki z różnych lat kariery, po prostu zacznę od nowa - mówi Anita Lipnicka. Wokalistka opowiada w radiowej Jedynce o nowej wersji "Piosenki księżycowej".
rozwiń zwiń