Sebastian Wypych: Roby Lakatos ma zjawiskową technikę

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 14:20
Już 13 stycznia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków Roby Lakatos. Koncert odbędzie się pod hasłem "Szalone skrzypce - muzyka świata". - Będzie to program z pogranicza muzyki klasycznej z elementami improwizacji oraz tanga. Będzie również muzyka filmowa - mówi Sebastian Wypych.
Audio
  • Sebastian Wypych o zbliżającym się koncercie romskiego skrzypka (Muzyczna Jedynka)
Sebastian Wypych
Sebastian WypychFoto: Wojciech Kusiński / PR

Roby Lakatos to cygański skrzypek pochodzący z Węgier, jest najwyższej klasy wirtuozem i muzykiem o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. Karierę rozpoczął w wieku 9 lat jako pierwszy skrzypek cygańskiej kapeli. Z równą swobodą gra muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów.

Źródło: SandroRoyMusic / Youtube

Koncert dwóch zespołów

- "Szalone skrzypce - muzyka świata" to projekt, w którym dojdzie do połączenia mojego zespołu z zespołem Roby’ego Lakatosa. U jego boku wystąpi wybitny i chyba jeden z obecnie najlepszych cymbalistów węgierskich Jeno Lisztes i znakomity pianista Kalman Cseki, a z naszej strony Paweł Zagańczyk na akordeonie, wybitna polska skrzypaczka Anna Wandtke i moja skromna osoba na kontrabasie - opowiada Sebastian Wypych.

Charakterystyczny język muzyczny

Gość Jedynki przyznaje, że Roby Lakatos wyrobił sobie niezwykle charakterystyczny język muzyczny. Ma również zjawiskową technikę na miarę najwybitniejszych skrzypków na świecie. - Jego barwa i jego sposób zagrań wiolonistycznych oraz rozpoznawalna improwizacja - wymienia Sebastian Wypych.

Jakie miasta znajdują się na trasie koncertowej cygańskiego skrzypka? Czy wnuk odziedziczył po nim talent?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Paweł Sztompke

Gość: Sebastian Wypych (muzyk)

Data emisji: 12.12.2019 

Godzina emisji: 14.41

DS

Czytaj także

Baranovski: chciałem pójść na całego w świat muzyki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 19:51
- Spokój towarzyszy mi w tworzeniu i teraz przy kolejnych piosenkach mogę wyciszyć się - mówi w "Muzycznej Jedynce" Baranovski. Artysta już jutro wystąpi w studiu koncertowym im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Wilczyńska o "Wilczych jagodach": jesteśmy na widoku i pod mikroskopem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 14:59
- To jest niebywałe doświadczenie, bo przestrzeń, którą wypełniamy fortepianem i głosem, stanowi niebywałą chemię i niebywały rodzaj współpracy poprzez współsłuchanie i współtworzenie tej muzyki - mówi o najnowszej płycie "Wilcze jagody" Agnieszka Wilczyńska. Już niedługo utwory z tego albumu usłyszymy w studiu koncertowym im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń