K. Martusewicz: czułem się jak zwariowany reporter, który jeździł z walizką

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 17:00
- Dzieci zdecydowanie przygniotły mnie swoim talentem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Karim Martusewicz, który wspólnie z młodymi artystami nagrał bardzo wyjątkową płytę. "Kolory świąt" to album z polskimi kolędami w wersjach dwujęzycznych. Jak wyglądała jego realizacja? 
Audio
  • Karim Martusewicz o najnowszej płycie (Muzyczna Jedynka)
Okładka płyty Karimski Club Kolory Swiąt
Okładka płyty Karimski Club "Kolory Swiąt"Foto: mat. promocyjne

Karimski Club to międzynarodowa grupa muzyczna czerpiąca z wielu kultur i gatunków muzycznych m.in. drum and bass, r'n'b, nu jazz, rap, muzyki afrykańskiej i brzmień słowiańskich. Założycielem, liderem i źródłem nazwy jest Karim Martusewicz.

Najnowszym wydawnictwem Karimski Club jest płyta "Kolory świąt", na której znajdują się polskie kolędy w wersjach dwujęzycznych. Wykonawcami są m.in. dzieci z różnych krajów, które nie znają podziałów kulturowych i religijnych.

- Dzieci zdecydowanie przygniotły mnie swoim talentem - opowiada Karim Martusewicz. - Są urocze, kochane, ale płyta była realizowana ponad rok. Z dziećmi pracuje się wolniej i intensywniej. Potrzeba uruchomić specjalne nakłady energii po to, żeby to wszystko okiełznać - tłumaczy.

Źródło: Agora Muzyka / Youtube

Już witał się z gąską, a tu...

Gość Jedynki przyznaje, że przy współpracy z dziećmi, trzeba umieć wcielić się w role niani, opiekunki czy przedszkolanki. - Dzieci na początku są bardzo nieśmiałe i spięte. Kiedy wytłumaczy się, że tu jest mikrofon, a tu słuchawki, walczy się o uśmiech dziecka, które jest cały czas przestraszone. Witam się już z gąską i w tym momencie dziecko… zaczyna się nudzić. Nuda niestety jest bardzo twórcza w przypadku dzieci, ponieważ kombinują, co tu zrobić. Jak jest ich więcej, nagle pojawia się zabawa w berka. Poza tym małe rączki bardzo lubą majsterkować - słyszymy.

Jeździł po całym świecie, ale było warto

Utwory z płyty "Kolory świąt" nagrywane były w 25 studiach na całym świecie. - Przez dobry rok jeździłem jak zwariowany reporter z walizką, w której miałem 2 mikrofony, kable zapasowe i statyw do mikrofonu. I to między koncertami z Voo Voo, których w tym roku miałem około 80 - mówi Karim Martusewicz.

- To była świetna zabawa. Mimo wszystko cały czas chętnie słucham kolęd. Nie mogę doczekać się słuchania ich podczas świąt - zapewnia artysta.

W jaki sposób dokonano wyboru młodych artystów? Gdzie dokładnie nagrywano płytę? Co o pomyśle Karima Martusewicza mówili jego koledzy z Voo Voo?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Karim Martusewicz (muzyk)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 14.24

DS

Czytaj także

"Lulabajki" - z szacunku dla małego słuchacza

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:47
- Ten koncert to wypadkowa tego, co robimy na co dzień, wszystkich naszych doświadczeń. Traktujemy to jako muzykę dla wszystkich, która z szacunkiem traktuje małego słuchacza - mówi Tomasz Krzyżanowski, współtwórca "Lulabajek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezwykłe lekcje rytmiki" z Marią Konopnicką

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2016 16:36
- Mam ogromny sentyment do starych, pięknych, klasycznych wierszy. Uznałam więc, że warto przedstawić dzieciom Marię Konopnicką w zabawny sposób - mówi Justyna Tomańska, pomysłodawczyni serii "Niezwykłe lekcje rytmiki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szukaj w snach". Napiórkowski i Kukulska interpretują kołysanki

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 15:00
Pewien lubelski tata wymyślał kołysanki dla swoich dzieci. Teksty trafiły w ręce gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego, który napisał do nich melodie. A wreszcie Natalia Kukulska nadała im interpretację swoim głosem. Tak powstał najpierw koncert, a potem płyta "Szukaj w snach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa 55. W cichą noc bębnów moc!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 19:31
W dzikiej bazie było głośno! Trwając w świątecznej radości Bożego Narodzenia przygotowaliśmy koncert kolęd. Przygotujcie sobie coś do bębnienia i świętujcie z nami!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 15:32
Kiedy każdy z nas myśli o Świętach to mamy w głowie skojarzenia i stereotypy - choinka, świąteczny stół, potrawy na stole i ich liczba dokładnie określona, choć w zależności od regionu mogła być inna. Ale czy choinka, sianko pod obrusem, prezenty i liczba potraw to nasza polska tradycja? Czy tak było od zawsze?
rozwiń zwiń