Marcin Wyrostek: ideą jest śpiewanie kolęd

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 17:16
- Życzę wszystkim "Harmonii Świąt" - mówi w radiowej Jedynce Marcin Wyrostek, który nagrał płytę… "Harmonia Świąt".Akordeonista opowiada nam, dlaczego zdecydował na tematykę związaną z kolędami i pastorałkami.
Audio
  • Marcin Wyrostek o nowej płycie (Muzyczna Jedynka)
Marcin Wyrostek gościem Muzycznej Jedynki
Marcin Wyrostek gościem "Muzycznej Jedynki"Foto: Polskie Radio

2019 rok był szczególny dla Marcina Wyrostka. Akordeonista nagrał 4 autorskie płyty, brał udział w wielu koncertach i pracował jako wykładowca na uczelni.

- Myślę, że to pracoholizm po moim tacie i ADHD po mojej mamie - śmieje się Marcin Wyrostek. - Jest to jednak przyjemne ADHD. Natomiast pracoholizm w ten sposób, że jak już przychodzi dzień, kiedy mam wolne, to trochę mi czegoś brakuje i nie potrafię się rozkręcić. Jest to bardzo przyjemne, gdy spotykam się z publicznością, jeżdżę pomiędzy różnymi stacjami, spieszę się z sali do sali, na koncert czy na próbę... Jestem wtedy bardzo zmęczony, ale też bardzo szczęśliwy - dodaje.

Nowa, świąteczna płyta

Niedawno ukazała się najnowsza płyta Marcina Wyrostka - "Harmonia Świąt". Znajdują się na niej znane wszystkim kolędy i pastorałki w całkiem nowej odsłonie.

- Płyta jest również cegiełką. Pomagamy Michałowi Nowickiemu, młodemu akordeoniście. On też nagrał kilka melodii na tę naszą płytę. Ostatnio był koncert, na który chcieliśmy go zaprosić, niestety jednak Michał teraz nie jest w stanie zagrać, dlatego pomagamy mu - opowiada Marcin wyrostek.

Źródło: Marcin Wyrostek / Youtube

Wszyscy śpiewajmy kolędy

Gość "Muzycznej Jedynki" zdradza, że "najważniejszą ideą tej płyty jest to, aby wszyscy w śpiewali w Wigilię kolędy. Tak samo w pierwszy i drugi dzień Świąt".

- U mnie w domu cała moja szalona rodzina Wyrostków zawsze śpiewa, a ja po 7-8 godzin dziennie gram na akordeonie. Nawet wychodząc z samochodu, na parkingu zakładam akordeon i śpiewamy na ulicy jak kolędnicy. Śpiewamy na klatce schodowej, wchodzimy do mieszkania i śpiewamy (…) To są fajne wspomnienia z dzieciństwa jak mój tato grał - słyszymy.

Czy Marcin Wyrostek jest najsłynniejszym akordeonistą świata? Jak wspomina niedawne koncerty w Egipcie? Ulubiona kolęda Marcina Wyrostka to…?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Zbigniew Zegler 

Gość: Marcin Wyrostek (muzyk)

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 14.25

DS

Czytaj także

K. Martusewicz: czułem się jak zwariowany reporter, który jeździł z walizką

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 17:00
- Dzieci zdecydowanie przygniotły mnie swoim talentem - mówi w "Muzycznej Jedynce" Karim Martusewicz, który wspólnie z młodymi artystami nagrał bardzo wyjątkową płytę. "Kolory świąt" to album z polskimi kolędami w wersjach dwujęzycznych. Jak wyglądała jego realizacja? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Rodowicz: nikt nie spodziewał się, co wydarzy się z "Kto wie?"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 15:21
- Nikt nie spodziewał się, co później wydarzy się z tą piosenką - mówi w "Muzycznej Jedynce" Kasia Rodowicz, która w 2000 roku nagrała z zespołem De Su świąteczny przebój "Kto wie?". Utwór z roku na roku jeszcze bardziej zyskuje na popularności.
rozwiń zwiń