X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hadrian Tabęcki o premierze "Maria de Buenos Aires"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:50
Jedni nazywają ją operą złożoną, a drudzy rozpisaną operetką. 18 stycznia 2020 roku swoją premierę będzie opera tango z muzyką Ástora Piazzolli i libretto Horacio Ferrera. Za kierownictwo muzyczne odpowiedzialny jest Hadrian Tabęcki, a za brzmienie arcydzieła Piazzolli zespół Tango Attack. 
Audio
  • Hadrian Tabęcki o premierze "Maria de Buenos Aires" (Muzyczna Jedynka)
Hadrian Filip Tabęcki
Hadrian Filip TabęckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Maria de Buenos Aires"

Jeśli szukać tego najbardziej szczególnego dzieła w dorobku ojca Tango Nuevo – Astora Piazzolli – pozycji, która w sposób jednoznaczny ugruntowałaby jego niekwestionowane miejsce w poczcie największych indywidualności muzyki XX wieku, to bezspornie jest nim „Maria de Buenos Aires”.

Warszawska Opera Kameralna/Youtube


Jedni nazywają ją operą złożoną z tang i milong, utrzymaną w głównym nurcie Tango Nuevo, inni – operetką, rozpisaną na ludzkie emocje, pasje, słabości i miłość, opartą na frazach zakazanego, brudnego tańca. Sam Piazzolla mówił, że tytułowa Maria jest personifikacją Buenos Aires – miasta pięknego, ale kryjącego w sobie również mroczne, nieznane zaułki. - To jest taka forma, którą Piazzolla użył tylko raz i myślę, że to nie do końca opera, ale jednak on by chciał - mówił w "Muzycznej Jedynce" Hadrian Tabęcki.


plakat wydarzenia  

Soliści występujący na scenie 

- Gosia Kowalińska będzie śpiewała premierę, później w roli Marii wystąpi Alicja Węgorzewska, ale również wielu solistów je wspomaga, czyli w głównej roli Andres Martorell, Urugwajczyk współpracujący z zespołem bardzo długo i trio tenorów Tre Voci, którzy dołączyli do tego składu na zasadzie tylu postaci, ile kreują - powiedział gość audycji. 

Słowianie mają tango we krwi

Gość Muzycznej Jedynki zaznaczył, że jesteśmy narodem, który ma wielką tradycję tanga i "nie mamy sobie w tangu nic do zarzucenia" - Wszyscy lubimy i znamy tango i nasi rodzice tańczyli tango i wiemy o nim bardzo dużo. Myślę, że ta ciągota do tanga jest całkiem naturalna dla nas Słowian - dodał. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Hadrian Filip Tabęcki (kompozytor, aranżer, pianista, producent muzyczny)

Data emisji: 16.01.2020 

Godzina emisji: 13.26

mat. prasowe/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Skrzypczyk z Czerwonych Gitar: będą platynowe koncerty

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 14:57
- Mamy zamiar, żeby tych koncertów faktycznie było dużo - mówi w "Muzycznej Jedynce" lider Czerwonych Gitar Jerzy Skrzypczyk. W 2020 roku kapela będzie obchodzić wyjątkowy jubileusz. Jaki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Syrewicz o koncercie podsumowującym jego artystyczny dorobek

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:25
Wybitny kompozytor muzyki filmowej, Stanisław Syrewicz wspomni utwory, które towarzyszyły mu podczas całego artystycznego życia. Koncert odbędzie się na jesieni w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń