X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki Sławka Wierzcholskiego dostały nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 16:13
Za miesiąc zostaną przyznane Fryderyki, czyli polskie nagrody muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce. W tym roku wśród nominowanych w kategorii Album Roku Blues znalazła się płyta "Chce się śpiewać". To projekt, nad którym patronat objął Sławek Wierzcholski.
Audio
  • Piosenki Sławka Wierzcholskiego w nowych wykonaniach (Muzyczna Jedynka)
Sławek Wierzcholski
Sławek WierzcholskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na płycie ośmioro niepełnosprawnych artystów śpiewa jego utwory, ale kompozycje są zaaranżowane na nowo, a młodzi wokaliści interpretuję te piosenki zgodnie z własną wrażliwością. Wśród wykonawców są studenci i absolwenci wyższych szkół muzycznych i laureaci licznych przeglądów oraz konkursów piosenki.

Sławek Wierzcholski przyznaje, że wokalistą jest takim sobie. Tłumaczy, że śpiewa swoje utwory, więc jest to piosenka autorska, która zawsze się wybroni. - Ale czułem, że w tych piosenkach jest większy potencjał - mówi. Jego zdaniem, tacy ludzie, którzy zaśpiewali na płycie mogli z tych utworów wyciągnąć coś więcej. - Więc nie tylko pozwalałem, ale wręcz zachęcałem, żeby to była ich własna interpretacja, aby było w tym coś osobistego - zdradza muzyk. Praca z młodzieżą dała mu dużą dawkę optymizmu.

Michał Wiśniewski, jeden z młodych wokalistów wspomina, że dostali około stu utworów, więc było w czym wybierać. On zdecydował się zaśpiewać piosenki "Święty" i "Matematyka serc", bo jego zdaniem, te utwory można było świetnie przerobić. I nie są to zwykłe covery, w których stary utwór jest zaśpiewany w nowym wykonaniu.

Daria Barszczyk podkreśla, że to są zupełnie nowe piosenki. - Bo jak posłuchamy wykonania Nocnej zmiany bluesa ze Sławkiem i moje interpretacje tej samej piosenki, to są dwie różne piosenki z tym samym tekstem i mniej więcej podobną melodią - mówi wokalistka. Przyznaje, że było to możliwe, bo Sławek Wierzcholski pozwolił im na tak daleką dowolność. Spotkali się z nim, kiedy był jurorem na OPTAN, czyli Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Płyta powstała na 25-lecie Centrum rehabilitacji w Grudziądzu i niejako w podzięce dla kierującej placówką Krystyny Grabowskiej.

Posłuchaj całego nagrania z piosenkami w wykonaniu młodych wokalistów.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Małgorzata Głogowska

Goście: Sławek Wierzcholski, Daria Barszczyk, Michał Wiśniewski

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 14.31

ag

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak