Ryszard Wolański o kompozytorze Henryku Warsie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:40
Dziennikarz muzyczny Ryszard Wolański na antenie Programu I Polskiego Radia przybliżył postać Henryka Warsa - jednego z trójki, bok Jerzego Petersburskiego i Bronisława Kapera, kompozytorów polskiej piosenki. 
Audio
Ryszard Wolański
Ryszard Wolański Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Ryszard Wolański pisał biografie gwiazd dwudziestolecia międzywojennego, także tą o Henryku Warsie zatytułowaną "Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie". - Zanim powstała książka, o której zresztą myślałem, powstał trzyczęściowy film, który kręciłem w Warszawie i Los Angeles, ponieważ wdowa po Henryku Warsie otworzyła serce i szafę i miałem dostęp do wszystkich dokumentów i wspomnień amerykańskich. Tych dokumentów było tyle, że na audycję telewizyjną było za dużo i powstała książka - zdradza Ryszard Wolański. 

Rozmówca Pawła Sztompke wspomina koncert poświęcony właśnie Henrykowi Warsowi i historię z nim związaną. - Kiedy byłem dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Złota Tarka" w Iławie, jeden z koncertów poświęciłem Henrykowi Warsowi i zrestytuowałem go nazwą piosenki: "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i przyszli młodzi ludzie mówiąc "proszę pana my znamy te piosenki, ale nie wiedzieliśmy, że napisał je Wars - dodaje. 

źródło: piszczyk90/Youtube

"Tango milonga - czyli co nam pozostało z tamtych lat"

Ryszard Wolański jest autorem albumu książkowego, wydanego w 2019 roku - "Tango milonga - czyli co nam pozostało z tamtych lat". To barwna opowieść z okresu międzywojennego, pisana przez pryzmat losów najpopularniejszego i najpłodniejszego autora tamtych czasów – Andrzeja Własta. Był jedną z najważniejszych postaci międzywojennej polskiej estrady. Tworzył niezapomniane do dziś przeboje dla ówczesnych supergwiazd rewii i teatrów – Lody Halamy, Eugeniusza Bodo, Ludwika Sempolińskiego, Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej. To on zresztą wymyślił słowo „przebój” jako zamiennik dla niemieckiego "szlagieru".

***

Ryszard Wolański to dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z Polskim Radiem i TVP. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Ryszard Wolański (dziennikarz muzyczny) 

Data emisji: 11.02.2020 r. 

Godzina emisji: 13.27

mat. promocyjne/ans 

Czytaj także

Agnieszka Wilczyńska o reakcji na "Wilcze jagody": dużo miłych i ciepłych słów

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 16:54
- Kosztowało nas to dużo pracy, ale dało również dużo przyjemności - mówi o najnowszym albumie w "Muzycznej Jedynce" Agnieszka Wilczyńska. Dlaczego warto posłuchać "Wilczych jagód"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hash Cookie debiutuje z albumem "Dom"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 15:00
Są laureatami takich festiwali jak "Fama" czy "Wrocławski Festiwal Form Muzycznych". W 2016 roku brali udział w konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej". Pod koniec ubiegłego roku wygrali konkurs radiowej Trójki "Start NaGranie", w którym nagrodą była sesja nagraniowa oraz wydanie debiutanckiej płyty w Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Gośćmi "Muzycznej Jedynki" byli przedstawiciele formacji: Daria Pol oraz Grzegorz Salata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzech Piotrowski: obchodzimy dziesięciolecie World Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 16:48
- W tym roku obchodzimy dziesięciolecie World Orchestra. Planujemy parę koncertów w Polsce, mamy kilka koncertów zagranicą. Będzie cały szereg wydarzeń - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia lider i pomysłodawca tego międzynarodowego projektu Grzech Piotrowski.
rozwiń zwiń