Anna Dymna: największą siłą naszego festiwalu są artyści

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:40
W tym roku odbędzie się kolejna 16. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na Rynku Głównym w Krakowie finaliści będą walczyli o Statuetki Zaczarowanego Ptaszka, stypendia oraz występ na festiwalu w Opolu. - Od 16 lat patrzymy jak piosenka uwalnia i obala wszystkie bariery między ludźmi - mówiła w Programie I Polskiego Radia Anna Dymna. 
Audio
Anna Dymna
Anna DymnaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Organizowany od 2005 roku konkurs wokalny jest kierowany uzdolnionych osób niepełnosprawnych. Pomysłodawcami festiwalu są: Anna Dymna, Mateusz Dzieduszycki i Marta Kądziela. Współorganizatorami festiwalu są Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A przy udziale finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Kultury oraz Fundacji im. Leopolda Kronenberga.

- Jak zaczyna śpiewać wielka gwiazda i obok niepełnoprawna dziewczynka na wózku, to po chwili nikt nie widzi już żadnej niepełnosprawności, tylko widzi dwie osoby, które pięknie śpiewają - zaznacza Anna Dymna. - Przez całe lata byliśmy świadkami różnych cudów, które czyniła piosenka. Ten festiwal skupia wielu fantastycznych wokalistów, którzy śpiewają u boku osób startujących do konkursu. (...) Największą siłą festiwalu są współpracujący z nim artyści - dodała. 

źródło: Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko"/Youtube 

"Chcą normalnie walczyć i wygrywać"

Rozmówczyni Marii Szabłowskiej podkreśliła na antenie radiowej Jedynki, że niepełnosprawni pragną czuć się jak osoby zdrowe. Okazuje się, że dla takich osób największym problemem nie jest ich niepełnosprawność, lecz to, że przez innych ludzi są traktowani z pobłażaniem i litością. - Niepełnosprawni często mi mówią, że są traktowani jak kosmici, stąd się wziął ten festiwal. Ja po wielu rozmowach z chorymi ludźmi poznałam ich losy i się dowiedziałam, że to co ich najbardziej boli i upokarza to wcale nie jest choroba, tylko to, że są traktowani z pobłażaniem i litością - powiedziała. - Oni chcą normalnie walczyć i wygrywać, mają swoje ambicje i talenty - dodała aktorka. 

Zgłoszenia do 16 marca 

Anna Dymna zachęcała do wysyłania zgłoszeń. Można to zrobić do 16 marca 2020 roku. - Trzeba wysłać płytkę, na której należy nagrać piosenkę śpiewaną po polsku. 16 maja w Konstancinie odbędą się półfinały, a 13 czerwca w Krakowie odbędzie się wielki finał - informowała. - W tym roku na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pojawią się: m.in. Majka Jeżowska, Justyna Steczkowska, Aga Zaryan, Ryszard Rynkowski, Paweł Domagała - zdradziła. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Anna Dymna (aktorka, pomysłodawczyni festiwalu)

Data emisji: 13.02.2020 r.

Godzina emisji: 14.31

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Bajor: moja najnowsza płyta, to jedna z bardziej nostalgicznych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:38
Na płycie "Kolor Cafe" można usłyszeć polskie wersje włoskich i francuskich piosenek, w tym wielu przebojów, które zrobiły światową karierę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cello Brothers z autorskim singlem. "Marzyliśmy o tym od samego początku"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:02
- Zastanawialiśmy się, czy ludzie kochają nas za to, że gramy znane i lubiane piosenki czy jednak za to, jak gramy, w jakim stylu i jak bawimy się muzyką - mówią w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Dubik i Mikołaj Błaszczyk z Cello Brothers. Duet zaprezentował swój najnowsze singiel "One", którego tytuł można interpretować... dwojako.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Osińska z nowym albumem "Cześć to ja"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 15:10
- Cztery moje poprzednie płyty pisali, aranżowali i produkowali dla mnie inni, ja właściwie pełniłam funkcję wokalistki. Teraz przy tej płycie czuje się jak debiutantka - mówiła na antenie Programu I Polskiego Radia piosenkarka Dorota Osińska. 
rozwiń zwiń