"Ikony muzyki - poeci rocka" - nowe przedsięwzięcie Leszka Biolika

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 17:27
Leszek Biolik jest autorem kilku projektów, wśród nich bardzo popularnego i cały czas granego koncertu "Cohen śpiewany przez kobiety". W najnowszym sięga po repertuar, który wszedł do kanonu rocka.
Audio
  • Leszek Biolik o nowym przedsięwzięciu "Ikony muzyki - poeci rocka" (Muzyczna Jedynka)
Leszek Biolik
Leszek BiolikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Leszek Biolik podkreśla, że w literaturze zawsze robi się antologie na przykład poezji z takiego czy innego roku. - I nagle zadzwoniłem do Marcina Tercjaka z Łodzi i spytałem, jak by to było, gdybyśmy zrobili antologię poetów muzyki rockowej - wspomina. Pomysł zyskał pełną akceptację.

Marcin Tercjak zrobił playlistę, na której było "tylko" 120 nazwisk. Podkreśla, że są to utwory-pomniki, które zbudowały historię muzyki. A z czasem ta playlista rosła. - I nadszedł ten bolesny moment, że trze było ją ściąć do realnych wymiarów koncertu - przyznaje muzyk. Choć będzie utwór Boba Dylana, bo o nim na początku pomyśleli twórcy. Producenci obiecali, że jeśli koncert będzie miał powodzenie, to zrobią kolejne wersje z innymi piosenkami.

Leszek Biolik zauważa, że uwzględniono piosenki artystów z różnych lat. - Muzyka się zmieniała i lata 70-te brzmią trochę inaczej niż lata 80-te - wyjaśnia. Nawet ten sam artysta w różnych dekadach brzmiał inaczej, czego przykładem jest choćby David Bowie. Trzeba było zadbać również o to, żeby koncert stanowił pewną całość, a nie był składanką dowolnych piosenek. Zapewnia, że w miarę możliwości robili wszystko, aby być jak najbliżej wersji, które są znane, choć ich wersje i tak brzmią inaczej w zależności od składu zespołu i tego, jak wokaliści śpiewają te utwory.

Leszek Biolik mówi jakie utwory zostaną wykonane podczas koncertu i w czyim wykonaniu. Pierwszy koncert 15 lutego na warszawskim Torwarze.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Marcin Kusy 

Gość: Leszek Biolik (muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, członek Akademii Fonograficznej ZPAV.)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 13.22

ag


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotograf Grzegorza Ciechowskiego: poznawaliśmy się do końca

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 13:38
- Gdyby te sytuacje trwały do dzisiaj to pewnie nadal poznawanie miałoby miejsce - mówił w Jedynce Andrzej Świetlik. 22 grudnia minęło 14 lat od śmierci lidera Republiki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Radek: wygoda zaczęła mnie męczyć

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 21:38
Janusz Radek przez lata przyzwyczaił nas do wielkiego repertuaru i teatralnych interpretacji. Albumem "Popołudniowe przejażdżki" zaprasza słuchaczy do zupełnie innego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki Cohena w kobiecych wykonaniach stały się atrakcyjne i ważne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 17:50
Leszek Biolik z koncertem "Cohen i kobiety" zjeździł już całą Polskę. Artyści zagrali w ubiegłym roku kilkanaście koncertów, piosenek wysłuchało 20 tys. osób i okazało się, że w tym roku jest zapotrzebowanie na kolejne koncerty.
rozwiń zwiń