"Szlagiery sentymentalne". Rafał Podraza: kluczem były najciekawsze historie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 17:39
- W polskich piosenkach zawsze siłą były teksty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Podraza. Dziennikarz muzyczny jest autorem książki "Szlagiery sentymentalne", w której opisał 26 historie znanych polskich artystów. 
Audio
  • Rafał Podraza o najnowszej książce (Muzyczna Jedynka)
Rafał Podraza
Rafał PodrazaFoto: W. Kusiński / PR

Jak rodziły się szlagiery Ludmiły Jakubczak, Anny Jantar, Hanki Ordonówny, Heleny Majdaniec, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej, Urszuli Sipińskiej, Jerzego Połomskiego, Haliny Kunickiej, Mieczysława Fogga, Anny German i wielu innych? Właśnie o tym możemy przeczytać w najnowszej książce Rafała Podraza. Autor, jak sam dodaje, opisuje piosenki przedwojenne i powojenne aż do roku 1981.

- Nie szedłem kluczem najwybitniejszych i najbardziej poznanych utworów, tylko najciekawszych historii ich rodzenia się. Chociaż nie ukrywam, że jest wiele przebojów oraz nazwisk, które je śpiewały - opowiada Rafał Podraza.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia / Youtube

Utwór powstał ze smutku po rozstaniu

Gość Jedynki zdradza szczegóły powstania utworu "Komu weselne dzieci" Urszuli Sipińskiej. - Wszystko zaczęło się w 1974 roku, kiedy Urszula Sipińska wyjechała do Rumunii do Brasov na zaproszenie Valerio Lazarova, żeby kręcić film. Wypatrzył ją na zdjęciach z Sopotu i zachwycił się - słyszymy.

Między nimi doszło do płomiennego romansu. W końcu Valerio Lazarov zapytał Urszulę Sipińską, czy wyjedzie z nim na Zachód.

- Powiedziała, że nie może tego zrobić, bo to wiąże się z konsekwencjami dla rodziny. Wróciła do Polski. Wypłakała swoje żale u Kasi Gaertner na kanapie. I to Kasia Gaertner napisała muzykę, natomiast na drugi dzień przyjechała Agnieszka Osiecka, wysłuchała Urszulę Sipińską i tak powstała piosenka "Komu weselne dzieci" - mówi Rafał Podraza.

Czym różnią się szlagiery od hitów? Kogo autor chce ocalić od zapomnienia? Jak powstała piosenka "Szczęście" w wykonaniu Hanny Rek?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Rafał Podraza (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 13.20

DS

Czytaj także

Cello Brothers z autorskim singlem. "Marzyliśmy o tym od samego początku"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:02
- Zastanawialiśmy się, czy ludzie kochają nas za to, że gramy znane i lubiane piosenki czy jednak za to, jak gramy, w jakim stylu i jak bawimy się muzyką - mówią w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Dubik i Mikołaj Błaszczyk z Cello Brothers. Duet zaprezentował swój najnowsze singiel "One", którego tytuł można interpretować... dwojako.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: największą siłą naszego festiwalu są artyści

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:40
W tym roku odbędzie się kolejna 16. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na Rynku Głównym w Krakowie finaliści będą walczyli o Statuetki Zaczarowanego Ptaszka, stypendia oraz występ na festiwalu w Opolu. - Od 16 lat patrzymy jak piosenka uwalnia i obala wszystkie bariery między ludźmi - mówiła w Programie I Polskiego Radia Anna Dymna. 
rozwiń zwiń