X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szlagiery sentymentalne". Rafał Podraza: kluczem były najciekawsze historie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 17:39
- W polskich piosenkach zawsze siłą były teksty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Podraza. Dziennikarz muzyczny jest autorem książki "Szlagiery sentymentalne", w której opisał 26 historie znanych polskich artystów. 
Audio
  • Rafał Podraza o najnowszej książce (Muzyczna Jedynka)
Rafał Podraza
Rafał PodrazaFoto: W. Kusiński / PR

Jak rodziły się szlagiery Ludmiły Jakubczak, Anny Jantar, Hanki Ordonówny, Heleny Majdaniec, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej, Urszuli Sipińskiej, Jerzego Połomskiego, Haliny Kunickiej, Mieczysława Fogga, Anny German i wielu innych? Właśnie o tym możemy przeczytać w najnowszej książce Rafała Podraza. Autor, jak sam dodaje, opisuje piosenki przedwojenne i powojenne aż do roku 1981.

- Nie szedłem kluczem najwybitniejszych i najbardziej poznanych utworów, tylko najciekawszych historii ich rodzenia się. Chociaż nie ukrywam, że jest wiele przebojów oraz nazwisk, które je śpiewały - opowiada Rafał Podraza.

Źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia / Youtube

Utwór powstał ze smutku po rozstaniu

Gość Jedynki zdradza szczegóły powstania utworu "Komu weselne dzieci" Urszuli Sipińskiej. - Wszystko zaczęło się w 1974 roku, kiedy Urszula Sipińska wyjechała do Rumunii do Brasov na zaproszenie Valerio Lazarova, żeby kręcić film. Wypatrzył ją na zdjęciach z Sopotu i zachwycił się - słyszymy.

Między nimi doszło do płomiennego romansu. W końcu Valerio Lazarov zapytał Urszulę Sipińską, czy wyjedzie z nim na Zachód.

- Powiedziała, że nie może tego zrobić, bo to wiąże się z konsekwencjami dla rodziny. Wróciła do Polski. Wypłakała swoje żale u Kasi Gaertner na kanapie. I to Kasia Gaertner napisała muzykę, natomiast na drugi dzień przyjechała Agnieszka Osiecka, wysłuchała Urszulę Sipińską i tak powstała piosenka "Komu weselne dzieci" - mówi Rafał Podraza.

Czym różnią się szlagiery od hitów? Kogo autor chce ocalić od zapomnienia? Jak powstała piosenka "Szczęście" w wykonaniu Hanny Rek?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Rafał Podraza (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 13.20

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cello Brothers z autorskim singlem. "Marzyliśmy o tym od samego początku"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:02
- Zastanawialiśmy się, czy ludzie kochają nas za to, że gramy znane i lubiane piosenki czy jednak za to, jak gramy, w jakim stylu i jak bawimy się muzyką - mówią w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Dubik i Mikołaj Błaszczyk z Cello Brothers. Duet zaprezentował swój najnowsze singiel "One", którego tytuł można interpretować... dwojako.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: największą siłą naszego festiwalu są artyści

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:40
W tym roku odbędzie się kolejna 16. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Na Rynku Głównym w Krakowie finaliści będą walczyli o Statuetki Zaczarowanego Ptaszka, stypendia oraz występ na festiwalu w Opolu. - Od 16 lat patrzymy jak piosenka uwalnia i obala wszystkie bariery między ludźmi - mówiła w Programie I Polskiego Radia Anna Dymna. 
rozwiń zwiń