"Jest taki dom" - piosenka, która powstała z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:22
"Jest taki dom" to piosenka charytatywna, która powstała specjalnie z myślą o Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie i jego mieszkańcach. Pomysłodawcą stworzenia takiego utwór jest Marcin Nierubiec, kompozytor muzyki, a autorem tekstu Marek Dutkiewicz.
Audio
  • Marek Dutkiewicz i Marcin Nierubiec o kulisach powstania piosenki charytatywnej "Jest taki dom" (Muzyczna Jedynka)

Marek Dutkiewicz podkreśla, że najpierw był tekst. - Idea jest piękna - zauważa poeta. Jego zdaniem, to miejsce w Skolimowie jest szalenie ważne dla ludzi kultury, którzy pomału odchodzą - jak to ujął - za horyzont.

Marcin Nierubiec wspomina, że był kiedyś na koncercie w Skolimowie i zauważył, że mieszkają tam nie tylko aktorzy, ale - ogólnie mówiąc - ludzie kultury np. tancerki, czy muzycy.  - Piosenka, którą stworzyliśmy z Markiem Dutkiewiczem powstała z potrzeby serca. Dużo się mówi o młodych, zdolnych artystach, zapominając często o tych starszych, wybitnych, których apogeum kariery minęło - zauważa Marcin Nierubiec. Podkreśla, że Dom Aktora w Skolimowie jest wspaniałym miejscem, które sprawia, że jesień życia nestorów naszej kultury nabiera kolorów. Apeluje również, aby pamiętać o starszych artystach, bo to na ich piosenkach, wierszach, czy przedstawieniach wychowały się całe pokolenia. Zauważa, że na rzecz Domu można przekazać 1 proc. podatku, wtedy będą środki na remonty.

W Skolimowie mieszka 50 osób, a średnia wieku wynosi 86 lat. W utworze i teledysku udział wzięli: Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Olga Bończyk, Piotr Machalica, Joanna Dark, Paweł Królikowski, Joanna Kurowska, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Królikowska, Krystyna Tkacz, Elżbieta Panas, Mariusz Wawrzyńczyk, Marcel Sabat, Marcin Nierubiec, Alexandra Linda, Marlena Miarczyńska oraz inni, w sumie 18 osób. - Dlatego trwało to tak długo, żeby ich w jednym miejscu zebrać - wyjaśnia Marcin Nierubiec.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Marcin Kusy 

Goście: Marek Dutkiewicz (autor tekstów), Marcin Nierubiec (kompozytor)

Godzina emisji: 13.20

ag

Czytaj także

Przepis na letni i gorący przebój? Zapytaj Marka Dutkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:56
- Gdyby nie sukces moich utworów, to niewykluczone, że dziś byłbym sfrustrowanym prawnikiem, z którym nie miałbyś powodów do rozmowy - przyznał w rozmowie z Romanem Czejarkiem Marek Dutkiewicz, autor tekstów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: żałuję, że nie nagrałem piosenki z Czesławem Niemenem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:18
Jego piosenki śpiewały niegdyś najznakomitsze gwiazdy polskiej sceny muzycznej, wśród nich Trubadurzy, Skaldowie, Irena Jarocka. Dziś nadal tworzy. Niektóre napisane już teksty czekają na artystów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: nie ma lepszego zwierciadła polskiej muzyki rozrywkowej niż słynne sylwestry

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 14:21
- W tej chwili potwornie ciężko jest dotrzeć do słuchacza – powiedział autor tekstów Marek Dutkiewicz pytany o to, dlaczego tak wiele anten radiowych decyduje się prezentować piosenki tzw. gwiazdek jednego hitu.
rozwiń zwiń