Mateusz Alberski o muzyce i grach: dostrzegłem, że mogę połączyć te pasje

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 17:00
- Duża część naszej orkiestry to stali gracze. Dla mnie to też duży plus, ponieważ znają bardzo dobrze tę muzykę. Nie zawsze muszę im wszystko mówić, czasami dyrygent po prostu towarzyszy - mówi o Heroes Ochestra Mateusz Alberski. Gość Programu 1 Polskiego Radia jako pierwszy na świecie przeniósł muzykę z gier komputerowych na… scenę.
Audio
Wojownicy z gry komputerowej Heroes of Might and Magic
Wojownicy z gry komputerowej "Heroes of Might and Magic"Foto: Patrik Slezak/shutterstock

Mateusz Alberski jest pierwszym na świecie aranżerem muzyki z gier komputerowych.

- Serce mówi mi, że powiedziałbym nieprawdę, że zaczęło się to od miłości do muzyki, a jednak początkiem była miłość do gier - opowiada. - Od małego grałem w gry, ale na szczęście na mojej drodze pojawiła się również muzyka. Ukończyłem szkołę muzyczną I i II stopnia w klasie akordeonu. Kiedy dostałem się na studia na Uniwersytet Muzyczny, zacząłem dostrzegać, że mogę połączyć te dwie pasje - dodaje.

Orkiestra złożona z graczy

Dla Mateusza Alberskiego inspiracją do zajęcia się muzyką komputerową i motorem napędowym do założenia złożonej z graczy Heroes Orchestra była gra "Heroes of Might nad Magic".

- To też jest dla mnie bardzo istotne i wspaniałe, że duża część naszej orkiestry to stali gracze. Dla mnie to też duży plus, ponieważ znają bardzo dobrze tę muzykę. Nie zawsze muszę im wszystko mówić, czasami dyrygent po prostu towarzyszy. Oni po prostu to wiedzą i tę materię, którą mają w nutach, absolutnie znają i chłoną - tłumaczy Mateusz Alberski.

Paul Anthony Romero będzie na koncercie

We wtorek, 25 lutego o godz. 17.00 w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert dyplomowy Mateusza Alberskiego. Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyleci znany amerykański kompozytor muzyki i gier komputerowych Paul Anthony Romero. Mateusz Alberski przyznaje, że to jest dla niego bardzo ważny moment.

- Któregoś razu pochwaliłem się i napisałem maila do tego kompozytora, że jestem takim oto człowiekiem z Polski, który sięga do jego utworów. Kiedy już wiedziałem, że mam egzamin magisterski z zespołem, zapytałem go, czy byłaby szansa (na przyjazd – red.). Na początku tej szansy nie było. Dwa tygodnie później powiedział, że ma wolne i że jeśli jest to nadal aktualne, to będzie czuł się zaszczycony, żeby pojawić się na tym egzaminie dyplomowym - mówi gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Anna Will

Rozmawiała: Agnieszka Trzeciakiewicz 

Gość: Mateusz Alberski (Heroes Orchestra)

Data emisji: 24.02.2020 

Godzina emisji: 14.34

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Treningi szkoleniowe dla profesjonalnych graczy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 10:26
Rozwój e-sportu w Polsce to nie tylko nowe imprezy, turnieje i organizacje. To przede wszystkim tysiące godzin intensywnych treningów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warcraft 3. Furia zamiast radości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:30
Nie tak miał wyglądać powrót kultowej marki. Wątpliwy stan techniczny odświeżonej wersji Warcrafta, błędy i niespełnione obietnice to tylko kilka zarzutów, jakie gracze kierują w stronę deweloperów.
rozwiń zwiń