Jarek Wist o "Dolce VitaM": wiedziałem, że muszę nagrać tę płytę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:24
- Kiedy w 1999 roku pojechałem do Włoch na wycieczkę szkolną, zakochałem się we wszystkim, co mnie otaczało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarek Wist, dyplomowany italianista oraz zawodowy wokalista. 
Audio
Jarek Wist w Muzycznej Jedynce
Jarek Wist w "Muzycznej Jedynce"Foto: W. Kusiński / PR

Gość Jedynki wydał album "Dolce VitaM", w którym przenosi słuchaczy do Italii przełomu lat 50. i 60.

Płyta Jarka Wista przedstawia popularne i znane przeboje muzyki włoskiej z czasów Dolce Vita, m.in. "Volare", "Ciao, ciao bambina" i "Quando, quando" w nowoczesnych, ale nawiązujących do tradycji aranżacjach. Na "Dolce VitaM" znajdują się także utwory mniej znane, ale dawniej niezwykle popularne, jak piosenki śpiewane kiedyś przez Luigiego Tenco.

- Wiedziałem, że muszę nagrać płytę, na której będą utwory znane dla nas Polaków, ale też takie najważniejsze dla lat 60. i epoki Dolce Vita. Wtedy rodziła się we Włoszech ta kultura i powstawały całkiem nowe nurty - opowiada Jarek Wist.

Jarek Wist przyznaje, że jego największym idolem, jeśli chodzi o włoską muzykę, jest Luigi Tenco. - Bardzo często wyrażał poprzez swoje utwory taki delikatny ból egzystencjalizmu i takie odosobnienie w tej epoce Dolce Vita, która do końca nie była dolce w epoce konsumizmu, gdzie naprawdę było trudno, ale ta kultura rozwijała się - dodaje.

Źródło: Jarek Wist / Youtube

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Jarek Wist (wokalista)

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 13.41

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Wilczyńska o "Wilczych jagodach": jesteśmy na widoku i pod mikroskopem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 14:59
- To jest niebywałe doświadczenie, bo przestrzeń, którą wypełniamy fortepianem i głosem, stanowi niebywałą chemię i niebywały rodzaj współpracy poprzez współsłuchanie i współtworzenie tej muzyki - mówi o najnowszej płycie "Wilcze jagody" Agnieszka Wilczyńska. Już niedługo utwory z tego albumu usłyszymy w studiu koncertowym im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń