Andrzej Smolik o "Chóralnie": ta rzeczywistość będzie żyła

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 17:10
- Ten projekt jest nowy, świeży i w zasadzie dopiero zatopimy się w tej rzeczywistości. Ona będzie żyła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Smolik. Projekt "Chóralnie" zakłada, że podczas każdego koncertu wystąpi inny chór akademicki.
Audio
Andrzej Smolik
Andrzej Smolik Foto: PAP/Andrzej Gryglas

Andrzej Smolik, Skubas oraz Mikromusic zaprosili do nowego projektu Chóry Akademickie. "Chóralnie" zakłada, że w każdym z miast trasy koncertowej wystąpi inny, lokalny chór. Koncerty będą się opierać na repertuarze wymienionych artystów, ale ze specjalnie na tę okazję napisanymi aranżacjami. Pierwszy koncert zaplanowano już 5 marca w Katowicach.

Źródło: FandangoRecordsTV / Youtube

- Chór jest grą zespołową, tak jak orkiestra. Brakuje tam solistów, przynajmniej w tej odsłonie, z którą mamy do czynienia (…). Chór jest jednym z instrumentów, ale liczącym 60 osób. Będąc muzykiem rockandrollowym czy rozrywkowym myśli się 4, 5, 7 warstwami i każda w zasadzie linia basu czy gitary ma być bardzo silna, wyraźna i po prostu przykuwać uwagę, a tutaj jest zupełnie odwrotnie. Tutaj są jakieś interwały i ten ktoś śpiewa, w zasadzie trzeci głos, jest bardzo daleko od ogromnej przyjemności bycia wodzem. On czerpie przyjemność z bycia częścią drużyny - tłumacz Andrzej Smolik.

Niezwykły projekt

Zdaniem Andrzeja Smolika dźwięki, które wydobywają się podczas występów chórów, są niezwykłe. Ma się wtedy odczucie wielkiej delikatności i kruchości tego organizmu, a z drugiej ogromnej siły. - To jest właśnie taki dziwny balans pomiędzy tymi siłami i to robi chór, że jest to niezwykłe uczucie. Przenikające i piękne - dodaje.

- Ten projekt jest nowy, świeży i w zasadzie dopiero zatopimy się w tej rzeczywistości. Ona będzie żyła. Będę wiedział, że zagramy w kilku miastach i po prostu za każdym będzie trochę inaczej. W jakiś sposób będziemy się docierać coraz bardziej - uważa Andrzej Smolik.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gość: Andrzej Smolik (artysta)

Data emisji: 2.03.2020 

Godzina emisji: 14.22

DS

Czytaj także

Skubas: szukam muzyki z treścią

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 13:43
- Śpiewanie o czymkolwiek dla mnie jest nie do przyjęcia - powiedział w radiowej Jedynce artysta.
rozwiń zwiń