Andrzej Korzyński skończył 80 lat. Jubileusz w Muzycznej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 17:03
Andrzej Korzyński napisał muzykę do ponad 150 filmów i do wielu piosenek, z których prawie każda stała się ponadczasowym przebojem. Dziś skromnie przyznaje, że kiedyś widział siebie raczej w filharmonii, a nie na estradzie. Kompozytor 2 marca skończył 80 lat, ale nie zamierza osiadać na laurach.
Audio
  • Jubileusz Andrzej Korzyńskiego cz. 1. (Muzyczna Jedynka)
  • Jubileusz Andrzej Korzyńskiego cz. 2. (Muzyczna Jedynka)

Andrzej Korzyński wspomina, że ukończył naukę kompozycji i dyrygentury w wyższej szkole muzycznej.  - Myślałem, że zostanę poważnym kompozytorem - przyznaje. Świetny kompozytor, autor tekstów wspomina, jak zakładał radiowe Młodzieżowe Studio Rytm, czyli redakcję muzyki młodzieżowej w Polskim Radiu. Nagrywały tam wszystkie największe gwiazdy łącznie z Czesławem Niemenem, oprócz Skaldów i Maryli Rodowicz.

Historię jego życia opisała Maria Szabłowska w książce "Znam wszystkie wasze numery". To wspomnienia muzyczne i pozamuzyczne. A tytuł jest zaczerpnięty z piosenki o Franku Kimono, którą to postać stworzył Andrzej Korzyński.

Andrzej Korzyński napisał muzykę do "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego, a także do takich obrazów, jak "Wielki Szu" czy "Akademia Pana Kleksa". Był pionierem elektronicznego popu, a w latach 90. ubiegłego wieku otarł się nawet o muzykę chodnikową jako autor tekstu "Mydełka Fa".

Od lewej: Maria Szabłowska, Marek Dutkiewicz i Andrzej Korzyński  fot. Wojciech Kusiński/PR Od lewej: Maria Szabłowska, Marek Dutkiewicz i Andrzej Korzyński fot. Wojciech Kusiński/PR

Kompozytor ironizuje, że jest już nie "ojcem" a wręcz "dziadkiem" polskiego bigbitu. Nazwę bigbit wymyślił Franciszek Walicki, żeby nie drażnić ówczesnych prominentów angielskim określeniem rock and roll.

W okazji jubileuszu Andrzejowi Korzyńskiemu poświęcona była cała audycja Muzyczna Jedynka. Zaproszenie do niej przyjął również przyjaciel kompozytora Marek Dutkiewicz. A jubilat dostał w prezencie bezowy tort.
 
Posłuchaj całej audycji okraszonej piosenkami Andrzej Korzyńskiego, często w archiwalnych i rzadko odtwarzanych wersjach. Kompozytor wspomina również jak stał się matką i ojcem Franka Kimono, a także jak namówił Piotra Fronczewskiego, by tę piosenkę wykonał. Opowiada też, jak został odkryty przez tajemniczego Anglika.

***

Tytuł: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Maria Szabłowska

Goście: Andrzej Korzyński (kompozytor, autor tekstów), Marek Dutkiewicz (poeta, autor tekstów)

Data emisji: 3.03.2020 

Godzina emisji: 13.10 -15.00

ag

Czytaj także

Andrzej Korzyński: "Wielki Szu" to amerykański film kręcony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 15:51
Luka w dyskografii wybitnego kompozytora Andrzeja Korzyńskiego została wypełniona. Ukazała się płyta zawierająca melodie skomponowane do filmu "Wielki Szu" oraz - w charakterze bonusu - nagrania przygotowane do realizowanego w tym samym czasie filmu "Dzień kolibra".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński - "ojciec" i "matka" Franka Kimono

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 17:23
Andrzej Korzyński jest pomysłodawcą tej postaci, kompozytorem muzyki, a także autorem większości tekstów do parodiujących styl disco hitów. Przyznaje, że lubił się pośmiać i ironizować z naszego smutnego życia. Szczególnie smutnego w latach 80. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński zna wszystkie numery

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:35
Świetny kompozytor, autor tekstów i twórca radiowego Studia Rytm. Historię jego życia opisała Maria Szabłowska w książce "Znam wszystkie wasze numery". To wspomnienia muzyczne i pozamuzyczne. A tytuł jest zaczerpnięty z piosenki o Franku Kimono, którą to postać stworzył Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń