"KOBIETY/Wojciech Młynarski" to nowa płyta zespołu Pectus, na której śpiewają gwiazdy polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:34
Tomasz Szczepanik napisał muzykę do tekstów mistrza słowa Wojciecha Młynarskiego. - To teksty, do których nikt jeszcze nigdy nie napisał muzyki - wyjaśnia lider zespołu Pectus. Ponad pól wieku przeleżały w szufladzie.
Audio
  • Kayah i Tomasz Szczepanik o płycie KOBIETY/Wojciech Młynarski (Muzyczna Jedynka)
Kayah i Tomasz Szczepanik
Kayah i Tomasz SzczepanikFoto: Polskie Radio

Do współpracy przy albumie zaprosił takie legendy polskiej sceny, jak Kayah, Alicja Majewska czy Małgorzata Ostrowska. Towarzyszą im Kasia Cerekwicka, Kasia Popowska, Natalia Szroeder, Basia Kurdej-Szatan, Halina Mlynkova oraz dziewczyny z zespołu Tulia. Zaproszenie do wykonania jednej z piosenek przyjęła także Magda Umer, wieloletnia przyjaciółka Młynarskiego, która zaśpiewała w duecie z Tomaszem utwór "Poetka znikła w oddali”, poświęcony pamięci Agnieszki Osieckiej.

Ponadczasowe, ciągle aktualne słowa

Tomasz Szczepanik wyjaśnia, że udało się dotrzeć do materiałów, które do tej pory leżały w rodzinnych szufladach lub archiwach spadkobierców twórczości Wojciecha Młynarskiego. - Zostały udostępnione dzięki uprzejmości spadkobierców Wojciecha Młynarskiego, czyli dzieci, a niektóre z nich przeleżały w szufladzie 50 lat - wspomina muzyk. Kayah dodaje, że wspomniane teksty to skarb. - Podnosi to rangę projektu - podkreśla. Zapewnia, że w tekstach nie ma archaizmów.

Tomasz Szczepanik zwraca uwagę, że teksty Wojciecha Młynarskiego są ponadczasowe. - Nasza piosenka "Przejazdem" mówi o poszukiwaniu miłości i każdy jej poszukuje - mówi muzyk.

Kayah (C), Tomasz Szczepanik (P) i Zbigniew Zegler (L) Kayah (C), Tomasz Szczepanik (P) i Zbigniew Zegler (L)

Współczesne aranżacje

Postanowił skomponować muzykę do tych wierszy, ale tak, by aranżacje i kompozycje brzmiały współcześnie. Przyznaje, ze pisało mu się świetnie. - Dodatkowym utrudnieniem było stworzenie piosenek, które będą pasowały do wrażliwości zaproszonych wokalistek. Moim zdaniem powstał mądry album pełen wzruszeń, hołd dla poezji i potęgi kobiecości - mówi. Tomasz Szczepanik i Kayah niedawno wrócili z Teneryfy, gdzie nagrywali teledysk do piosenki otwierającej album. Wyjaśnia też, dlaczego nie zaproszono do współpracy przy płycie Maryli Rodowicz.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenką "Przejazdem".


***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Goście: Kayah, Tomasz Szczepanik (zespół Pectus)

Data emisji: 11.03.2020 

Godzina emisji: 13.31

ag


Czytaj także

Tomasz Szczepanik z zespołu Pectus: płyta "Kobiety" to hołd

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 14:00
- Na albumie mówimy o trudnych relacjach kobieta-świat. Poruszamy niełatwe tematy konfliktu zbrojnego, przemocy domowej, tak aktualnego dziś problemu emigracji – opowiada założyciel grupy Pectus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maryla Rodowicz w trasie koncertowej "Diva Tour"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 17:04
Artystka ma niespożyte siły. Ledwie w Opolu obchodziła 50-lecie pracy scenicznej, a już tydzień poźniej wyruszyła w trasę koncertową i to wcale nie taką krótką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kayah i Viki Gabor "Ramię w ramię": mówimy i śpiewamy jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 16:11
- Pracując w tej samej branży, nie musimy ścigać się ze sobą, tylko możemy się wspierać. Wierzymy, że w ten sposób zmieniamy świat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kayah. Znana wokalistka wypuściła z Viki Gabor wspólny singiel. Czy "Ramię w ramię" będzie hitem tegorocznego karnawału?
rozwiń zwiń