Fryderyki 2020. Paweł Przytocki: wygrana to wielkie święto dla Filharmonii Łódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 15:50
Za nami uroczysta gala przyznania Fryderyków w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej. W kategorii Muzyka Koncertująca Fryderyka otrzymała płyta "Emil Młynarski: Violin Concertos" w wykonaniu Piotra Pławnera i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Pawła Przytockiego. 
Audio
  • Paweł Przytocki gościem "Muzycznej Jedynki" (Jedynka)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łodzkiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ŁódzkiejFoto: materiały promocyjne

- To wielkie święto dla Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Orkiestra w ogóle nagrała dwie płyty w zeszłym roku. One zostały obie nominowane - mówił w "Muzycznej Jedynce" Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny Filharmonii. - Myślałem, że dwie nominacje wystarczą, ze wyczerpałem limit, a tu nagle Fryderyk za Emila Młynarskeigo. Dziękuję całej ekipie. To po prostu fantastyczna robota - dodał gość audycji. 


Nagroda jest również bardzo ważna dla wykonawcy - skrzypka Piotra Pławnera, o czym mówił w rozmowie z Pawłem Sztompke Paweł Przytocki. - Piotr wielokrotnie podkreślał, że nagroda jest dla niego ważna bo płyta jest nagrana w Łodzi z Łódzką Filharmonią i to jest jego powrót do początków, bo tam jako 17-letni uczeń prof. Płoszaja wygrał Konkurs im. Henryka Wieniawskiego - podkreślił. 

***

Galą Muzyki Poważnej rozpoczęto tegoroczną odsłonę Fryderyków. Nagrody w 10 kategoriach za 2019 rok wręczono w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W kategorii "Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa" statuetkę Fryderyka otrzymała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy za płytę z nagraniem jednoaktowej opery "Hagith" Karola Szymanowskiego. Fryderyka w kategorii "Album Roku Muzyka Współczesna" otrzymała płyta "Comfort zone" zespołu proMODERN. Jej wydawcami są Program 2 Polskiego Radia, Arte Fundacja Kultury i Edukacji oraz DUX Recording Producers. Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS dla młodego kompozytora otrzymał Mikołaj Majkusiak. Złotym Fryderykiem, nagrodą za całokształt osiągnięć artystycznych, wyróżniono skrzypka Krzysztofa Jakowicza.

Fryderyki w tym roku przyznawane są po raz 26.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Paweł Przytocki (dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej)

Data emisji: 12.03.2020 r. 

Godzina emisji: 14.32

IAR/ans 

Czytaj także

Bach, Berg i Brahms. Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Szwedzkiego

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 11:23
W poniedziałkowej audycji zapraszamy m.in.  na wzruszający koncert skrzypcowy Albana Berga z 1935 roku, poświęcony pamięci córki przyjaciół kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vadim Brodski: koncert będzie ogromnym klasyczno-rozrywkowym show

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:05
Słynny skrzypek już w 2002 roku nagrał podwójną płytę ze skrzypcową wersja przebojów The Beatles. Teraz wraca do grania tej muzyki. W "Muzycznej Jedynce" artysta zapowiedział swoje najbliższe koncerty. 
rozwiń zwiń