Marek Dutkiewicz: do dziś proszą mnie o numer telefonu do Jolki

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 16:04
Niedoszły prawnik Marek Dutkiewicz to prawdziwy poeta polskiej piosenki. Stworzył kilkaset piosenek, z których większość została przebojami. Pisał dla takich gwiazd jak 2 Plus 1, Andrzej i Eliza, Felicjan Andrzejczak, Budka Suflera, Halina Frąckowiak, Kombi, Lombard, Urszula, Zdzisława Sośnicka, Homo Homini, Kora Jackowska, Martyna Jakubowicz, Anna Jantar, Irena Jarocka, Majka Jeżowska, Lady Pank, Krystyna Prońko, Andrzej Rybiński, Skaldowie, Trubadurzy, Varius Manx, Wawele in wiele innych. Dziś (26.03) obchodzi urodziny.
Audio
Marek Dutkiewicz
Marek DutkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Marek DutkiewiczMarek Dutkiewicz: żałuję, że nie nagrałem piosenki z Czesławem Niemenem

Kto chce numer do Jolki?
W "Muzycznej Jedynce" wspomina jeden ze swych największych przebojów "Jolka, Jolka pamiętasz". Utwór jest dość długi jak na radio, trwa 6 i pół minuty. - Mieliśmy szczęście, dzisiaj żadne radio by takiego długiego utworu nie przytuliło - wspomina gość Programu 1 Polskiego Radia. Śmieje się, że do dziś dziennikarze brukowych pism dzwonią do niego z pytaniem, czy ma numer telefonu do tej Jolki. - Oczywiście żadnego numeru nie mam - mówi.

Miał być prawnikiem
Swoją przygodę z radiem rozpoczynał w Rozgłośni Harcerskiej, potem było legendarne Studio Rytm, a następnie długie lata wraz z Marią Szabłowską budził słuchaczy w soboty przed południem. Przyznaje, że jego życiem trochę rządził przypadek, bo po wywiadzie z Katarzyną Gaertner dla pisma "Jazz" ona skontaktowała go z Januszem Krukiem (2 Plus 1), dla którego napisał przebój "Chodź, pomaluj mój świat". To dało mu przepustkę do muzycznego środowiska i zielone światło do pisania tekstów. - Bez bólu porzuciłem studia prawnicze i kiedy obserwuję kariery kolegów, którzy dotarli do dyplomu, chyba mi nie żal tej decyzji - przyznaje jubilat.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenkami "Jolka, Jolka pamiętasz" w wykonaniu Felicjana Andrzejczaka i "Niech moje serce kołysze ciebie do snu" w wykonaniu Krystyny Prońko.

Budka Suflera/Yuotube

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Marek Dutkiewicz (autor tekstów)

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 13.31

ag

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: przypadek rządzi naszym życiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 15:31
- Gdyby nie sukces piosenki "Chodź, pomaluj mój świat", to być może zostałbym zgorzkniałym prawnikiem - mówił w Jedynce autor tekstów piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest taki dom" - piosenka, która powstała z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:22
"Jest taki dom" to piosenka charytatywna, która powstała specjalnie z myślą o Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie i jego mieszkańcach. Pomysłodawcą stworzenia takiego utwór jest Marcin Nierubiec, kompozytor muzyki, a autorem tekstu Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński skończył 80 lat. Jubileusz w Muzycznej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 17:03
Andrzej Korzyński napisał muzykę do ponad 150 filmów i do wielu piosenek, z których prawie każda stała się ponadczasowym przebojem. Dziś skromnie przyznaje, że kiedyś widział siebie raczej w filharmonii, a nie na estradzie. Kompozytor 2 marca skończył 80 lat, ale nie zamierza osiadać na laurach.
rozwiń zwiń