Maciej Werk o Andrzeju Adamiaku i jego twórczości: zrobił kawał polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 16:46
- Nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić, jak to będzie bez tych krótkich ripost Andrzeja Adamiaka. Bardzo cennych, bardzo trafnych i bardzo zabawnych - wspominał lidera zespołu Rezerwat Maciej Werk. Przed tygodniem w wieku 60 lat zmarł znany wokalista Andrzej Adamiak.
Audio
  • Maciej Werk wspomina Andrzeja Adamiaka (Muzyczna Jedynka)
Maciej Werk
Maciej WerkFoto: Polskie Radio / Youtube

Andrzej Adamiak był gitarzystą basowym, wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów i producentem muzycznym. W 1982 roku założył w Łodzi rockową grupę Rezerwat, która zyskała dużą popularność. Zespół sprzedał ponad 1,5 mln płyt. Jego największymi hitami były piosenki: "Zaopiekuj się mną" i "Kocha ciebie niebo".

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nie żyje wokalista i lider zespołu Rezerwat

"Podpisz mi swoją płytę"

Maciej Werk przytoczył w "Muzycznej Jedynce" historię ze studia, które znajdowało się przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi i które należało do Andrzeja Adamiaka. - Często się tam spotykaliśmy, robiłem w tym miejscu różne nagrania. Również tam (Andrzej Adamiak - red.) zapytał mnie, czy nie zrobiłbym remixu do utworu "Zaopiekuj się mną". Zawsze uważałem, że jest to jeden z najważniejszy utworów w historii polskiej muzyki, dlatego poczułem się zaszczycony. Udało się to zrobić, a Andrzej był bardzo zadowolony - dodał lider zespołu Hedone.

Gość Jedynki przyznał, że Andrzej Adamiak miał specyficzne poczucie humoru, które było bliskie jego sercu. Natomiast o utworach, które niedawno zmarły wokalista nagrał z zespołem Rezerwat, powiedział: - To jest kawał polskiej muzyki. W dodatku też lokalny patriotyzm. Od wielu, wielu lat zawsze, gdy spotykałem Andrzeja, mówiłem mu: "Wiesz co, podpisz mi w końcu swoją pierwszą płytę, bo specjalnie kupiłem ją w dobrym stanie". I tak się stało, że ta płyta jest niepodpisana i niestety już nie będzie podpisana.

Źródło: fantomurs / Youtube

Chcą przypomnieć Rockowisko

Od dawna mówi się, że Łódź jest zagłębiem wyjątkowych dźwięków. Maciej Werk potwierdził, że zamierza stworzyć tzw. antologię łódzkiej muzyki.

- Może to się trochę udać w tym roku w październiku, jeżeli w ogóle tegoroczny październik wydarzy się. Zakładamy oczywiście wersję optymistyczną. Chcemy dotknąć tematu Rockowiska, czyli takiej imprezy, która przez kilka lat działa się w Łodzi w latach 80. Właściwie była wtedy totalnie pionierskim i wielkim jak na tamte czasy festiwalem muzycznym, który dział się w kilku miejscach. Rzeczywiście jest dużo zespołów, które są może trochę zapomniane, a też pewnie niewiele osób kojarzy je z Łodzią - mówił Maciej Werk.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Marcin Kusy 

Gość: Maciej Werk (Hedone)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 13.14

DS

Czytaj także

Maciej Werk: to jest zapowiedź nowego rozdziału zespołu Hedone

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 15:27
- Kilka lat temu wymyśliłem taki tytuł, nie wiedząc jeszcze, że dożyjemy czasów, w których słowo "samotność" nabierze zupełnie nowego wymiaru - mówi o utworze "What Dickens Says About Loneliness" lider zespołu Hedone Maciej Werk. Jego grupa wraca do wspólnej pracy po 15 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Cugowski o nowym albumie: nagrałem utwory, które lubię

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 16:05
Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego dwupłytowego albumu Krzysztofa Cugowskiego "50/70. Moje najważniejsze", który podsumowuje artystyczny dorobek wokalisty. - Nagrałem to co lubię, taki jest mój wybór, to są moje emocje i przy tym pozostanę - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Cugowski. 
rozwiń zwiń