Andrzej Korzyński: "Bajadera plaża" to piosenka na trudne czasy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 16:40
- Jedną z piosenek, którą napisałem i która nadawałaby się na te czasy jest utwór "Bajadera Plaża". W tej piosence jest tęsknota za normalnym życiem, plażą, słońcem i południowymi owocami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia kompozytor Andrzej Korzyński. 
Audio
  • Andrzej Korzyński przypomina utwór z lat 80. (Muzyczna Jedynka)
Maria Szabłowska i Andrzej Korzyński
Maria Szabłowska i Andrzej Korzyński Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jest jednym z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 150 filmów i do wielu piosenek, z których prawie każda stała się ponadczasowym przebojem. 2 marca 2020 roku Andrzej Korzyński skończył 80 lat. 

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Andrzej Korzyński skończył 80 lat. Jubileusz w "Muzycznej Jedynce". 

W rozmowie z Marią Szabłowską kompozytor zaznaczył, że słynny przebój, do którego napisał muzykę, wydany w 1985 roku "Bajadera Plaża" jest dzisiaj bardzo aktualny, szczególnie w okresie w czasie obowiązującej epidemii. Piosenka w wykonaniu Marleny Drozdowskiej długo utrzymywała się na szczytach list przebojów, a w 1986 roku została przebojem "Lata z Radiem" w plebiscycie słuchaczy. 

- Piosenka była bardzo popularna, bo wtedy też były smutne czasy, a w niej znajdowały się takie miłe akcenty o których człowiek marzył cały czas, kiedy to się wreszcie skończy. To jest w tej piosence zawarte - dodał Andrzej Korzyński. 

źródło: Marlena Drozdowska/Youtube

"Andrzej Korzyński 80"

W "Muzycznej Jedynce" przypomnieliśmy album artysty zatytułowany "Andrzej Korzyński 80" przedstawiający niezwykle obszerną i różnorodną twórczość kompozytora. Na płycie znalazły się tematy z kultowych filmów Andrzeja Wajdy czy Andrzeja Żuławskiego (m.in. "Szamanka" i "Polowanie na muchy"), ponadczasowych seriali telewizyjnych ("Tajemnica Enigmy", "07 zgłoś się", "Tygrysy Europy"), jak i projekty mniej znane, unikatowe, często wcześniej niepublikowane (nagrania z sesji do filmu "Na srebrnym globie", serialu "Oko proroka" czy utwór "Japoński solfeż", zrealizowany w latach 80. z Hanną de Quell).


okładka płyty  

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Maria Szabłowska 

Gość: Andrzej Korzyński (kompozytor) 

Data emisji: 28.04.2020 r. 

Godzina emisji: 14.11

ans 

Czytaj także

80. urodziny Andrzeja Korzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 14:00
Kolejna audycja "Muzyka w kadrze" przypadła 1 marca, a zatem było urodzinowo: świętowaliśmy urodziny Fryderyka Chopina, a także urodziny Programu 2 Polskiego Radia. W audycji z muzyką filmową nie mogliśmy jednak zapomnieć o jeszcze jednej okazji...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński skończył 80 lat. Jubileusz w Muzycznej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 17:03
Andrzej Korzyński napisał muzykę do ponad 150 filmów i do wielu piosenek, z których prawie każda stała się ponadczasowym przebojem. Dziś skromnie przyznaje, że kiedyś widział siebie raczej w filharmonii, a nie na estradzie. Kompozytor 2 marca skończył 80 lat, ale nie zamierza osiadać na laurach.
rozwiń zwiń