Jan A.P. Kaczmarek o festiwalu "Transatlantyk": to moja wielka pasja i próba przełamania izolacji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:53
-"Transatlantyk" jest moim dzieckiem, wielką pasją i próbą przełamania izolacji, w którą zawsze popada kompozytor pisząc w zaciszu domowego studia, a festiwal jest odwrotnością samotności, rodzajem spotkania z ludźmi - mówił w "Muzycznej Jedynce" Jan A. P. Kaczmarek, dyrektor i współtwórca festiwalu. 
Audio
  • Jan A.P. Kaczmarek o festiwalu "Transatlantyk": to moja wielka pasja i próba przełamania izolacji (Muzyczna Jedynka)
Jan A.P Kaczmarek
Jan A.P KaczmarekFoto: Transatlantyk

Jan A. P. Kaczmarek stworzył muzykę do ponad 60 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. W 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" otrzymał Oscara - Nagrodę Akademii Filmowej. Jest dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki "Transatlantyk" w Łodzi. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2011 roku. 

Artysta na antenie Programu 1 Polskiego Radia podkreślał wartość tworzenia festiwali, które nie mogą się odbyć z uwagi na epidemię koronawirusa. - Epidemia zamyka festiwale, ja upieram się, żeby one trwały i w pierwszej chwili, kiedy to będzie możliwe trzeba powrócić do tego rytuału - powiedział. 


źródło: Elizabeat/Youtube

Jubileusz artysty

Kompozytor 29 kwietnia 2020 roku skończył 67 lat. Zdaniem Jubilata ta uroczystość skłania do refleksji i jest bardzo ważnym epizodem w życiu. - Wymyśliliśmy urodziny, żeby mieć ten moment zatrzymania, refleksji, dotarcia do tego co jest ważne - dopowiedział Jan A.P. Kaczmarek. 


źródło Krzysztof Herdzin/Youtube


W dalszej części audycji kompozytor zdradził słuchaczom Jedynki jakie znaczenie dla artystów mają otrzymane prestiżowe nagrody. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Paweł Sztompke 

Gość: Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor)

Data emisji: 30.04.2020 r. 

Godzina emisji: 14.26

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczta dla kinomanów. Transatlantyk Festival

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 12:05
W "Kulturalnej Jedynce" będziemy na Transatlantyk Festival w Łodzi. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest wybitny kompozytor, laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tylko smutek jest piękny" - opowieść o Mieczysławie Koszu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 15:20
- Ja pisałem w tej książce, że to był taki romantyk bliski jazzowej awangardy. To taka sprzeczność sama w sobie, ale tak to wyglądało. Z jednej strony miał wykształcenie klasyczne, a jazzu nauczył się grać sam w zakopiańskich knajpach, krakowskich kawiarniach, a potem w warszawskich klubach, w których też grywał - tak o Mieczysławie Koszu mówił Krzysztof Karpiński, autor książki "Tylko smutek jest piękny". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Syrewicz o koncercie podsumowującym jego artystyczny dorobek

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:25
Wybitny kompozytor muzyki filmowej, Stanisław Syrewicz wspomni utwory, które towarzyszyły mu podczas całego artystycznego życia. Koncert odbędzie się na jesieni w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
rozwiń zwiń