Jacek Cygan o "Marcelu": niezwykle serdeczna i wzruszająca pamiątka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:20
- Cóż jest piękniejszego niż wędrowanie śladami ludzi i sztuki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan, który napisał piosenkę "Marcel" do spektaklu "Błękitne krewetki". W jaki sposób losy znanego francuskiego aktora Marcela Marceau były powiązane z Polską?
Audio
Jacek Cygan
Jacek Cygan Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

W ubiegłym roku Krakowski Teatr Scena STU wystawiał sztukę "Błękitne krewetki", która cieszyła się ogromną popularnością. Możliwe, że po wakacjach - kiedy epidemia koronawirusa na to pozwoli - spektakle obejrzy również publiczność z Warszawy. Jednym z aktorów występujących w sztuce, ale także autorem tekstów piosenek, jest Jacek Cygan.

Źródło: Films&Documentaires / Youtube

Ojciec Marcela Marceau urodził się w Polsce

- W tej sztuce jest wątek, kiedy młoda aktorka gra w jakimś spektaklu o największym mimie świata Marcelu Marceau i przygotowuje scenę pantomimiczną, ponieważ Marcel Marceau ma polskie korzenie. Otóż jego ojciec, a to już z kolei ja odkryłem, urodził się w Będzinie i był tam rytualnym rzeźnikiem, a także śpiewakiem. Wyemigrował do Francji, gdzie urodził się Marcel Marceau. Przyszła wojna, ojciec został wydany Niemcom, po czym zginął w Auschwitz - opowiada Jacek Cygan.

Jacek Cygan postanowił opisać w piosence "Marcel" rozmowę syna z ojcem. Jak przyznaje aktor i tekściarz, ta sprawa była mu bliska, ponieważ sam urodził się i wychował w Sosnowcu, położonym tuż obok Będzina. Dowiedział się również, że jedną z żon Marcela Marceau była polska aktorka z Wrocławia.

Pamiątka po Leopoldzie Kozłowskim

- Jak to odkryłem, napisałem tekst piosenki, bo cóż jest piękniejszego niż wędrowanie śladami ludzi i sztuki. Dzisiaj możemy sobie powiedzieć, że wędrujemy w tej piosence także śladami Leopolda Kozłowskiego, ostatniego klezmera Galicji, bo to on napisał muzykę. Kiedy miał prawie 100 lat, poszedłem do niego i powiedziałem: "Poldeczku, musimy to zrobić" i opowiedziałem mu tę historię. To jest jego ostatnia kompozycja, ponieważ rok temu zmarł. Dla mnie ta piosenka jest niezwykle serdeczną i wzruszającą pamiątką - przekazuje Jacek Cygan.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Jacek Cygan (aktor, autor tekstów piosenek)

Data emisji: 14.05.2020 

Godzina emisji: 14.22

DS

Czytaj także

Utwory Perfectu i Lady Pank. Januszkiewicz: wybitne i ponadczasowe teksty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 15:20
- Wychowywałem się na muzyce tych dwóch gigantycznych zespołów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Januszkiewicz. Artysta przygotowuje nowy album, w którym można będzie usłyszeć utwory Perfectu i Lady Pank w nowej aranżacji. W "Muzycznej Jedynce" przedpremierowo usłyszeliśmy "Mniej niż zero".
rozwiń zwiń